RM-SYSTÉM»Události»Ott uspěl a povede Orco i nadále

Ott uspěl a povede Orco i nadále

28.04.2010 09:34
Menšinoví akcionáři neuspěli s návrhem na sesazení vedení firmy o odložení splátek dluhu rozhodne za dva týdny obchodní soud v Paříži

Jean-Francois Ott zůstane i nadále v čele developerské společnosti Orco. Odpůrci současného vedení na valné hromadě, která po bouřlivém hlasování skončila v noci na včerejšek, nesehnali dostatek hlasů k jeho odvolání. Ott získal od přítomných akcionářů 69 procent hlasů. Valné hromady se zúčastnili investoři, kteří drží dohromady 43 procent akcií.

Akcie Orca na pražské burze reagovaly včera propadem o 3,17 procenta na 198,5 koruny.
Nespokojení investoři sdružení kolem společnosti Millenius Investments, kteří chtěli prosadit do čela firmy své lidi, rozhodnutí okamžitě napadli. Tvrdí, že pokud by nedošlo k nedávnému trojímu navýšení kapitálu Orca, Ott by na valné hromadě neuspěl. Prostřednictvím těchto úpisů získali noví akcionáři, z většiny loajální k Ottovi, více než 22procentní podíl na hlasovacích právech.

„Kdyby nedošlo k protiprávnímu soukromému úpisu akcií, stávající představenstvo by bylo poraženo. Tohle je Pyrrhovo vítězství. Největší výzva společnosti, kterou je její obrovské zadlužení, nebyla nijak vyřešena a představenstvu pouze diktuje strategii společnosti," prohlásil včera Jean-Pierre Mattei, zástupce Millenius Investments.
Pro Orco bude nyní klíčové, jak obchodní soud v Paříži rozhodne 12. května o návrhu záchranného plánu. Ten počítá s prodloužením splatnosti dluhopisů, které měly být původně splaceny v nejbližších letech. Nesplacené dluhy firmy překračují 400 milionů eur, tedy více než 10 miliard korun.

„Schválení plánu by výrazně zvýšilo šance na přežití Orca. Pokud bude plán zamítnut, pak by to pravděpodobně vedlo k likvidaci společnosti," předpokládá Patrick Vyroubal, analytik Atlantik FT.

„Pro držitele dluhopisů ale není plán příliš výhodný - dostanou peníze později. Současná hodnota dluhopisů tak výrazně klesne," říká Vyroubal. Orco už plány na restrukturalizaci dluhu předložilo několikrát, ani jednou s ním však držitelé dluhopisů nesouhlasili. Nyní už možnost o něm hlasovat nemají.

„Menšinoví akcionáři chtěli výrazně snížit dluh, zatímco současné vedení Orca navrhuje prodloužení splatnosti," říká analytik Wood & Co. Igor Müller. „Strategie menšinových akcionářů by podle nás prospěla firmě více," dodává.

Vedení Orca však věří, že plán by pomohl firmě získat hotovost a přežít nynější těžké časy.

Pařížský soud ale může také dát vedení Orca více času na přepracování plánu. Nyní je firma v režimu soudní ochrany před věřiteli, a to až do 25. června. Teoreticky ji soud může prodloužit ještě o další tři měsíce.

Hospodaření Orca skončilo loni se ztrátou 6,4 miliardy korun a byl to již druhý propad v řadě.

Foto popis| Porazil odPůrce Šéf developerské společnosti Orco zvítězil nad nespokojenými akcionáři. Teď musí uspět u pařížského obchodního soudu s návrhem na prodloužení splatnosti dluhů.

28.4.2010, Martin Petříček, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy