RM-SYSTÉM»Události»Nokia téměř ztrojnásobila čtvrtletní zisk

Nokia téměř ztrojnásobila čtvrtletní zisk

23.04.2010 09:06
Finskému výrobci mobilních telefonů Nokia vyskočil v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk na 349 milionů eur (asi 8,8 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 122 milionů eur. K růstu přispěly nižší náklady a vyšší prodej. Firma však současně snížila výhled zisku hlavní divize mobilních telefonů, protože zaostává v prodeji dražších modelů. Její akcie to poslalo prudce dolů.

Celkové tržby stouply o tři procenta na 9,5 miliardy eur. Tržby divize mobilních telefonů se zvýšily o osm procent na 6,7 miliardy eur.

Zisk společnosti podpořilo loňské masivní snižování výdajů, jehož cílem bylo v době klesající poptávky způsobené recesí snížit náklady v hlavní divizi mobilních telefonů o 700 milionů eur. Nokia propustila tisíce zaměstnanců.

Nokia má podle analytiků stále problémy v oblasti vyspělých telefonů a nedaří se jí přijít s modelem, který by ohrozil pozici iPhonu americké firmy Apple. Jejím posledním hitem v oblasti vyspělých telefonů byl model N95, který představila v roce 2006.

Generální ředitel Olli-Pekka Kallasvuo dodal, že dodávky chytrých telefonů se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o polovinu. Průměrná cena chytrých telefonů se však proti předchozímu čtvrtletí snížila o 17 procent.

Nokia také odložila spuštění prodeje telefonů, které jí mají pomoci v konkurenci s modely iPhone a BlackBerry na rychle rostoucím trhu s dražšími mobily. „Nebudeme rozesílat produkt, dokud jeho kvalita nebude splňovat potřeby a požadavky spotřebitele," řekl Kallasvuo.

 

23.4.2010, Lidové noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy