RM-SYSTÉM»Události»Navyšování kapitálu v Orcu není u konce

Navyšování kapitálu v Orcu není u konce

21.04.2010 10:59
Developerskou firmu Orco, která funguje v režimu ochrany před věřiteli, čeká v pondělí souboj o moc. Skupina akcionářů kolem společnosti Millenius Investments (v současnosti kontroluje přes osm procent firmy) přiměla Orco svolat valnou hromadu, kde chce odvolat vedení firmy v čele se zakladatelem Jeanem Francoisem Ottem. Ten v minulých týdnech vrátil vyzyvatelům úder. Firma třikrát navýšila kapitál. Spřátelení investoři získali akcie dohromady za 16,2 milionu eur, což je asi 22 procent firmy. Stávající akcionáři, tedy i rebelové, nedostali šance tyto nové akcie koupit. Millenius Investments proto napadli navýšení kapitálu u soudu. „Vše jsme provedli zcela legálně. Navyšování kapitálu nijak nesouvisí s valnou hromadou a přijdou ještě další emise akcií,“ obhajuje kroky Orco jeho viceprezident pro Česko Aleš Vobruba.

HN: Třikrát po sobě jste navýšili kapitál, a to těsně před valnou hromadou, na které se má rozhodnout o tom, zda vy i pan Ott zůstanete ve vedení firmy. Vaši odpůrci se zvýšením kapitálu nesouhlasí. Tvrdí, že si narychlo snažíte všemi způsoby upevnit pozici ve firmě. Je to náhoda, že jste vydali nové akcie právě jen dva týdny před tak důležitým setkáním akcionářů?

Navýšení kapitálu nijak nesouvisí s blížící se valnou hromadou. Již dva roky jsme kapitál nezvyšovali a teď se nám podařilo konečně najít investory. Každému musí být jasné, že nikdo neupíše kapitál za tři dny. Jednání o takových krocích trvají několik měsíců. Navíc vždy, když se taková věc dělá, a v případě, že je firma v režimu ochrany před věřiteli, to platí dvojnásob. Je důležité sledovat účetní závěrku a výrok auditora. Když auditor řekne, že firma může fungovat dál, snáze přesvědčíte investory, aby vaše akcie koupili. A tato doba nastala právě teď.

 

HN: Nespěchali jste tedy s upsáním nového kapitálu, jen aby se to stihlo ještě před valnou hromadou?

To rozhodně ne. O to nám vůbec nešlo. Je to důležité jednak pro financování projektů, jednak i pro pařížský soud, který vede naši ochranu před věřiteli. Je to pro něj signál, že investoři firmě věří a nepřipouštějí si její likvidaci.

 

HN: Argumentem druhé strany však je i fakt, že jste ještě nedávno tvrdili, že nový kapitál nutně nepotřebujete a najednou jste ho během týdne navýšili hned třikrát. Nemůžete přece tvrdit, že se to jen tak sešlo?

Ty úpisy přišly tři, to ale neznamená, že byly poslední. Nedá se tedy říct, že jsme třikrát vydali akcie před valnou hromadou, jen abychom získali hlasy, protože v tom procesu budeme pokračovat i po setkání akcionářů. Vyplynulo to spíše z toho, že v minulosti probíhala jednání s americkou firmou Colony Capital, která měla delší dobu na nové akcie exkluzivitu. S tou jsme se nakonec nedohodli. Místo toho jsme začali jednat s několika dalšími menšími investory a toto je jen důsledek této snahy. Ale náš obchodní plán je samozřejmě připraven tak, abychom mohli fungovat i bez nového kapitálu. To pořád platí. Jakékoli peníze od investorů však samozřejmě jen urychlí proces ozdravení firmy.

 

HN: Přesto bylo zřejmě důsledkem těchto emisí i to, že se vaše pozice upevnila. Noví investoři teď ovládají asi 22 procent firmy. Bude mít na blížící se valné hromadě současné vedení jejich podporu?

Vzhledem k tomu, že koupili nové akcie v době, kdy je firma pod soudní ochranou a se znalostí ozdraveného plánu, který předkládá současný management, počítám, že ho také podpoří.

 

HN: Člověka na tom celém zarazí jedna věc. Zatímco vaši spřátelení investoři mohli navýšit podíl ve firmě, vaši odpůrci tuto šanci nedostali. Trochu to vypadá, jako byste se jich záměrně snažili zbavit pouhým rozhodnutím managementu. Zástupci Millenius Investments dali kvůli tomu celou věc na posouzení soudu, který může nové akcie anulovat. Proč jste tedy neumožnili nákup nových akcií i stávajícím akcionářům?

Firma má tu možnost vydat akcie pro určitého investora. Nebylo totiž technicky možné vydatakcie pro všechny. Tedy formou veřejného úpisu. To by vyžadovalo vytvořit prospekt, což by bylo časově náročné.

 

HN: Ale říkáte přece, že kapitál nutně nepotřebujete. Nemohli jste počkat, aby to bylo „férovější"?

Firma je v režimu ochrany před věřiteli. Samotný tento fakt její akcie v očích investorů znevýhodňuje a není vhodná doba dělat veřejnou emisi akcií. My jsme vedli jednání s investory a měli možnost jejich peníze získat. A tuto možnost jsme využili.

 

HN: Ale nakonec to může dopadnout tak, že soud nové akcie zruší a celé navýšení kapitálu bude nakonec kontraproduktivní. Toho se neobáváte?

My jsme neporušili žádný zákon. Navýšení proběhlo podle lucemburského práva, kde je firma registrovaná, a podle stanov společnosti. Ale byli bychom rádi, kdyby se rozhodlo před valnou hromadou, tedy ještě tento týden.

 

HN: V pondělí vás čeká na valné hromadě ostrý střet. Nebylo by lepší se s vašimi odpůrci dohodnout? Oběma by mělo jít přece hlavně o přežití firmy. Komunikujete s nimi vůbec?

My jsme s panem Matteiem (Jean-Pierre Mattei - zástupce Millenius Investments, pozn. red.) komunikovali na přelomu roku. Tehdy nezastupoval akcionáře, ale držitele dluhopisů, a odmítal návrhy, které jsme jim dávali. Od té doby bylo ticho, až potom jsme obdrželi žádost o svolání valné hromady. Dva členové vedení se pak snažili pana Matteie kontaktovat, ale žádná reakce nepřišla.

 

HN: Jak je vůbec možné, že jste se tehdy s držiteli dluhopisů nedokázali dohodnout a nakonec to dospělo do situace, kdy bude rozhodovat soud?

To bylo dané velkým rozdílem v zájmech jednotlivých držitelů dluhopisů s různou splatností. Potřebovali jsme dvě třetiny jejich hlasů a ty jsme prostě nezískali, i když jsme jim několikrát ustoupili. Možná nevěřili tomu, že soud skutečně může rozhodnout za ně. Ale ono to tak skutečně je. Soud může změnit jediný parametr, a to je splatnost, o což my usilujeme.

 

HN: Není to ale riziko? Soud může přece plán odmítnout, a dokonce vás i poslat do likvidace.

To je pravda. Soud může žádat přepracování plánu, prodloužit dobu, kdy budeme na jeho rozhodnutí čekat. Pokud shledá, že firma nebude schopna v žádném časovém horizontu splácet, může samozřejmě poslat firmu i do likvidace. Ale my si tyto černé scénáře nepřipouštíme. Je totiž nutné si uvědomit, že celý plán byl v průběhu jeho sestavování se soudem konzultován. Musíme s ním probírat každý důležitý krok, jako je třeba prodej nemovitostí. Takže soud nemá důvod celý plán smést ze stolu.

 

HN: I když bude váš plán na odložení splátek dluhopisů schválen, nebudou problémy zdaleka za vámi. Dohromady dlužíte 1,6 miliardy eur, z toho třetina jsou dluhopisy. Kde seberete peníze na další fungování?

Náš záchranný plán počítá nejen s prodloužením splátek dluhopisů, ale i s růstem jejich velikosti v čase. Takže v prvních letech budeme splácet třeba jenom dvě procenta, a až potom bude ta částka narůstat. To nám uvolní ruce. Mezitím musíme potřebné peníze vydělat. Ty investice půjdou z prodeje nemovitostí a z našeho byznysu, stejně jako z dalšího navyšování kapitálu. Během prvních tří let se chceme soustředit na prodej některých nemovitostí. Tyto peníze potom znovu investujeme. Další tři roky budeme dokončovat větší projekty a v poslední fázi tyto projekty opět zpeněžíme.

 

HN: Mluvil jste o dalším navýšení kapitálu. Kdy to bude a v jaké šíři?

Jednáme s dalšími investory, pro které bychom vydali nové akcie, žádné další podrobnosti však v současné chvíli uvádět nebudu.

 

HN: Jde stále o stejné investory, nebo půjde o nějaké další?

Jednáme i s jinými investory než s těmi, kteří upsali nový kapitál teď.

 

HN: Pořád hovoříme jen o třetině dluhu, která je v dluhopisech. Co ten zbytek?

To jsou úvěry na jednotlivé projekty a ty teď samozřejmě není třeba snižovat. Tento dluh bude klesat tím, jak budou projekty dokončovány a potom zase prodávány.

 

HN: Kolik peněz chcete získat prodejem majetku v té první fázi, tedy během prvních tří let?

V prvních třech letech máme plán prodat dokončené projekty a nemovitosti za 500 milionů eur. Jde o majetek, který pro nás není klíčový, nebo projekty, které jsou hotové a zralé na prodej?

 

HN: Jako třeba?

Takovým zralým aktivem je třeba Sky Office v Düsseldorfu, který jsme dokončili loni. Teď se musíme jen rozhodnout, zda prodat dříve, nebo ho ještě celý pronajmout a prodat třeba o rok dva později.

 

HN: Trh s nemovitostmi však může ještě řadu měsíců, možná i let, stagnovat. Nebude se vám v takovém prostředí prodávat těžce?

Já tady vidím mírné oživení. Třeba právě v Německu. Rok 2009 byl propad. Letos to bude lepší co se týče třeba prodeje bytů, jejichž ceny by už dál klesat neměly. Ale samozřejmě tu nebude žádný raketový růst. Spíš to v následujících letech bude velmi pomalu šplhat vzhůru. Ale hlavní je, aby se cenová hladina ustálila a všichni přestali počítat s dalším poklesem cen. Potom bude i zájem o nemovitosti.

 

HN: Co váš největší český projekt v Praze-Bubnech, ten nehodláte rozprodávat?

Několikrát jsme již řekli, že ne. Bude rozdělen na bloky. Část budeme stavět sami, část s pomoc strategických investorů, nebo ho budou rozvíjet jiní developeři.

 

HN: A jak jste s tímto projektem pokročili?

Jsme na devadesát procent dohodnuti na dopravním řešení v celém areálu. Ke změně územního plánu potřebné pro zahájení výstavby ještě nedošlo. Očekáváme ji v roce 2011.

******************************************************************************************************

 

Aleš Vobruba Vystudoval zahraniční obchod na VŠE v Praze. Do firmy Orco přišel v roce 1995. Nese odpovědnost za bankovní financování a rozvojovou strategii skupiny a řízení firmy v Česku a na Slovensku.

40 miliard korun je celkový dluh developerské firmy Orco. Třetina z toho je v dluhopisech. V následujících třech letech máme plán prodat dokončené projekty a nemovitosti až za 500 milionů eur.

Problémy Orca Ochrana před věřiteli Na jaře 2009 požádalo Orco, developer působící ve střední Evropě, s jehož akciemi se obchoduje i na pražské burze, pařížský soud o ochranu před věřiteli. Firma, které patří třeba obří projekt v Praze Bubnech, nebyla schopna splácet všechny své dluhy. Šlo především o dluhopisy se splatností v letech 2010 až 2014. Od té doby představila několik plánů na restrukturalizaci tohoto dluhu, ale nedokázala se s držiteli dluhopisů dohodnout. Kvůli tomu odmítla do firmy investovat kolem 80 milionů eur americká Colony Capital, která měla exkluzivní právo na navýšení kapitálu. Orco za dva roky prodělalo přes 16 miliard korun. Dohromady dluží 1,6 miliardy eur - tedy 40 miliard korun. Z toho třetina je v dluhopisech. Nový plán Orco v současnosti představilo pařížskému soudu, který řídí ochranu před věřiteli, nový plán pro držitele dluhopisů. Splatnost dluhopisů se rozloží na dalších deset let, přičemž ty největší částky budou splaceny až v pozdějších letech. Splaceno bude sto procent dluhopisů. Souhlas držitelů dluhopisů s plánem již není nutný, nakonec rozhodne soud. Navýšení kapitálu Plán se nelíbí skupině investorů kolem Millenius Investments, které vede Jean-Pierre Mattei. Ten se chce s držiteli dluhopisů ještě dohodnout. Proto hodlá nahradit Jeana Francoise Otta v čele firmy. Valná hromada, kde se o tom rozhodne, se koná v pondělí 26. dubna. Orco však minulý týden třikrát navýšilo kapitál. Nové akcie v hodnotě 16,2 milionu eur skoupila skupina investorů v čele s firmami Hillgrove Investments Group, Finplat, které by měly stát na straně současného vedení. Nový kapitál dělá 22 procent všech akcií firmy. Naopak podíl skupiny kolem Millenius Investments klesl k osmi procentům.

 

21.4.2010, Jan Sochor, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy