RM-SYSTÉM»Události»Co stále za růstem české burzy v minulém týdnu?

Co stále za růstem české burzy v minulém týdnu?

16.04.2010 19:48
Neuvěřitelný týden zažily akcie na české burze. Nákupní šílenství a nadprůměrná aktivita investorů, tak lze charakterizovat situaci, která provázela obchodování s některými tituly.

Proč se dařilo české burze?

Důvodů bylo několik. V USA ve velkém stylu odstartovala výsledková sezóna, kterou lze použít jako lakmusový papírek vypovídající o zdraví a síle globální ekonomiky, případně jednotlivých sektorů ekonomiky. Výrazným nárůstem ziskovosti překvapily zejména banky a pozadu nezůstal ani technologický sektor.
Další pozitivní zprávou byla víkendová dohoda MMF a EU o pomoci Řecku, která pomohla euru i akciovým trhům. Nicméně půjčka 30 mld. EUR s ročním úrokem 5 % byla Německem zpochybněna a situace zde není tak růžová, jak by se na první pohled mohlo zdát. Německo, které se nachází v předvolebním klání, řeší morální dilema, proč ze svého půjčovat někomu, kdo si své problémy do jisté míry zavinil sám.
V neposlední řadě trhům pomohly i některé makroekonomické zprávy, které investory utvrdily v prorůstové náladě.

Drahé uhlí vyhnalo kurz NWR nad 310 Kč

Hlavním impulsem k posílení české burzy byla ovšem zpráva o prudkém růstu cen uhlí, které těží společnost NWR. Hospodářské oživení světových ekonomik, které se po resuscitaci provedené finančními stimuly zdá být již udržitelné, má za následek velký nárůst poptávky po oceli. Právě ocelárny jsou jedním z hlavních odběratelů uhlí v našem regionu.
Společnost NWR v týdnu oznámila, že 80 % dodávek prodá za cenu 163 EUR za tunu, což je meziročně o 87 % vyšší cena. Navíc byl zvýšen těžební plán z 11 mil. tun na 11,5 mil. tun.
Po této zprávě následovala smršť zvýšených doporučení od investičních bank a růst akcie na sebe nenechal dlouho čekat. Z úterních hodnot kolem 225 Kč kurz NWR ve čtvrtek vystoupal až na 310 Kč. Následovalo vybírání zisků, které srazilo kurz zpět k 286 Kč. I tak akcie NWR za týden přidaly téměř 27 %. Přitom minulý rok se kurz pohyboval i kolem 60 Kč za akcii.

Pozitivní výsledky hospodaření Intelu

Jednou ze společností, která trhy příjemně překvapila, byl Intel. Tato firma, zabývající se výrobou čipů a datových center, v prvním čtvrtletí vytvořila čistý zisk na akcii ve výši 0,43 USD, což výrazně předčilo očekávání analytiků. Výsledek byl lepší zejména díky vyšším než očekávaným tržbám, které dosáhly výše 10,3 mld. USD při provozním zisku 3,5 mld. USD.
Akcie Intel, které se obchodují i v českých korunách na burze RM-SYSTÉM, přidaly 6,3 % a týden uzavřely na 448,80 Kč. Přičemž před rokem se jejich kurz pohyboval pod hranicí 300 Kč za akcii.
Pro pořádek je potřeba dodat, že na výrazný páteční propad americkém trhu způsobený obviněním investiční banky Goldman Sach z podvodů, reagovala česká burza jen částečně a je pravděpodobné, že se americkým propadem bude inspirovat v pondělí po otevření.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy