RM-SYSTÉM»Události»Úpis nových akcií Orca prohlásí soud za neplatný

Úpis nových akcií Orca prohlásí soud za neplatný

16.04.2010 14:54
Rozhovor s Jean-Pierre Mattei, zástupcem akcionářů společnosti ORCO

Již potřetí během několika dnů navýšila developerská společnost Orco základní kapitál. Včera vedení firmy oznámilo, že Orco v úterý upsalo privátní akcie v hodnotě tří milionu eur. Zadlužená společnost tak tímto způsobem získala od začátku dubna již 16,2 milionu eur a zároveň naředila vlastnické podíly kritiků současného vedení společnosti.

Chování managementu Orca je namířeno pravděpodobně vůči akcionářům sdruženým kolem společnosti Millenius Investments, která je podle posledních dostupných údajů největším akcionářem Orca. V čele této akcionářské skupiny stojí JeanPierre Mattei. Ten by na postu generálního ředitele Orca rád vystřídal zakladatele společnosti Jeana-Francoise Otta a současné vedení Orca chce hnát k soudu. „Jde o to, aby se všem akcionářům dostalo férového a rovného zacházení," řekl HN JeanPierre Mattei.

 

* Hn: včera orco opět, již potřetí během několika dnů, ohlásilo navýšení základního jmění. co tomu říkáte?

Řekl bych, že to není nic jiného než sice třetí, ale pořád jen kapka v moři, která má Orcu pomoci z těžké situace. To vše ale za cenu hrubého porušování práv stávajících akcionářů. Pevně věřím, že soud to ocení anulováním hlasovacích práv spojených s těmito nově upsanými akciemi.

 

* Hn: jak velkou šanci si dáváte na nadcházející valné hromadě? Kolik procent akcionářů za vámi stojí?

Je ještě příliš brzy na to, abychom mohli říci, jak na tom budeme při hlasování 26. dubna. Aktivně jednáme s akcionáři ve Francii, kde je jich naprostá většina, ale také v celé Evropě a zejména v České republice včetně společnosti Prosperita pana Martina Burdy.

 

* Hn: dá se podle vás za těch několik měsíců, než orcu ve francii skončí soudní ochrana před věřiteli, něco podstatného změnit?

Osud společnosti Orco ještě není zpečetěn a je tu stále šance společnost zachránit. Klíčovým momentem bude právě valná hromada 26. dubna. Akcionáři mají možnost hlasovat pro změnu. Buď zachovají stávající vedení podniku, nebo vymění představenstvo a zajistí do budoucna ziskovost společnosti.

 

* Hn: jak hodnotíte plán na restrukturalizaci dluhu, který navrhuje současný management Orca?

Nemáme o něm moc dobré mínění. Společnost není schopna podle svého plánu financovat ani úroky z dluhu, nemluvě o jeho jistině.

 

* Hn: jak chcete snížit zadlužení orca, pokud se stanete členem představenstva?

Aby bylo možné zachránit zadluženou společnost, musí každý něco obětovat - akcionáři i vlastníci dluhopisů. Je to jako hra „dávej-ber". Všichni zúčastnění mají stejné zájmy. Ještě není čas na to, abychom zveřejnili konkrétní způsob, jak se to stane. Ale otevřeli jsme seriózní diskusi.

 

* Hn: napadl jste současné navyšování základního kapitálu. domníváte se, že by ho soud mohl prohlásit za neplatné ještě před valnou hromadou?

My se domníváme, že je velice důležité, aby narychlo provedený prodej akcií Orca s třicetiprocentní slevou oproti tržní ceně, prodej, jehož se nemohli zúčastnit stávající akcionáři, byl soudem prohlášen za neplatný. Jde o to, aby se všem akcionářům dostalo férového a stejného zacházení. Lucemburský soud by měl podle mých informací vydat rozhodnutí na počátku příštího týdne.

 

* Hn: co si myslíte o vysvětlení pana otta, že navýšení základního kapitálu bylo uskutečněno výhradně v zájmu získání peněz na dokončení developerských projektů orca?

První navýšení základního kapitálu proběhlo jen pět dní poté, co vedení Orca oznámilo, že společnost nic takového nepotřebuje. Všechna tři oznámená navýšení představují dohromady sumu, která je menší než úroky, které ze svých dluhů Orco platí každé tři měsíce. Opravdu si myslíte, že tento krok může firmě pomoci? Oznámené navýšení kapitálu nemůže být v žádném případě považováno ani za dostatečný kapitál pro projekty společnosti.

 

* Hn: do jako míry oslabilo navýšení kapitálu orca vaše postavení?

Jsme přesvědčeni o tom, že to nebude mít žádný závažný dopad, protože toto zvýšení bude soudem anulováno. Většina akcionářů je na naší straně.

 

* Hn: jaké máte plány ohledně developerských projektů v Česku? například s klíčovým projektem Bubny.

Česká republika je pro Orco klíčovým trhem. Mrzí nás, že se tu tolik projektů zastavilo. Nově se k nám připojil bývalý ministr financí a viceprezident Evropské investiční banky Ivan Pilip. Po valné hromadě jej navrhneme za člena představenstva Orca. Pokud jde o projekt Bubny, bude naší prioritou jednání s pražským magistrátem o vydání územního rozhodnutí - to, co na tomto místě budeme nakonec moci postavit, výrazně ovlivní hodnotu projektu, a tedy také jeho financování.

 

* Hn: před časem došlo k podobnému pokusu změnit vedení orca - tehdy jej iniciovalo sdružení akcionářů sos orco. jste s touto skupinou nějak spojeni?

Nemáme nic společného se skupinou, o které se zmiňujete. My se zaměřujeme na všechny akcionáře - na institucionální i soukromé investory.

 

16.4.2010, Jan Sochor, Veronika Miškovská, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy