RM-SYSTÉM»Události»Akcie NWR strhly nákupní šílenství

Akcie NWR strhly nákupní šílenství

15.04.2010 09:46
Důlní firma prodala uhlí o 87 procent dráže než před rokem Více než 20procentní růst akcií NWR vyhnal na rekord celou burzu

Překvapení, nákupní šílenství, přes miliardu korun v pohybu, zisk přes dvacet procent za jediný den. Tak vypadalo včera obchodování s akciemi uhelné firmy NWR na pražské burze. Burza se díky nevídanému skoku akcií důlní společnosti dostala růstem o 3,1 procenta na nejvyšší hodnoty od začátku října 2008.

Stačila k tomu jedna zpráva z včerejšího rána. NWR, jejímž spoluvlastníkem je i majitel vydavatele HN, společnosti Economia, Zdeněk Bakala, oznámila, že se na příštích 12 měsíců dohodla s odběrateli na dodávkách koksovatelného uhlí. Firmě se přitom podařilo prodat čtyři pětiny z celkových 5,5 milionu tun uhlí za 163 eur za tunu. To je o 87 procent více než loni. Cena za zbylou pětinu se určí čtvrtletně.

Tak vysoké ceny však na trhu nikdo nečekal. Hned po otevření burzy akcie NWR vystřelily o deset procent. Jejich růst potom podpořilo zvýšené doporučení od francouzského obchodníka s cennými papíry Chevreux a akcie tak pokračovaly v růstu až na 275,9 koruny za jednu. Ještě v úterý večer se jedna akcie NWR prodávala za 225,7 koruny. Jinými slovy, kdo v úterý večer akcie za sto tisíc koupil a včera večer zase prodal, připsal si na účet výdělek 22,2 tisíce korun.

Majitele změnilo rekordních 5,5 milionu akcií za víc než 1,4 miliardy korun - nejvíce od jara 2008, kdy firma vstoupila na burzu. Kvůli vysokému růstu muselo být obchodování s nimi na burze dokonce na čas pozastaveno.

„Bylo to překvapení. Je pravda, že cena uhlí roste především díky vysoké poptávce v Číně, jenže nikdo nečekal, že to takhle rychle půjde i ve střední Evropě," říká analytik Petr Novák z firmy Atlantik FT. NWR, jíž patří firma OKD vlastnící doly na Ostravsku a Karvinsku, je ve střední Evropě lídrem na trhu s černým uhlím.

Prudký růst cen uhlí souvisí se zvýšením produkce oceli, kterou živí především Čína. Ocelárny totiž „jedou" právě na černé uhlí. Výroba oceli rychle - o celých 16 procent - vyskočila i v sousedním Německu. Čísla z Česka by měla být známa koncem měsíce.

Podle analytiků je hlavním důvodem růstu produkce fakt, že ocelárny doplňují prázdné sklady. S tím, jak se ekonomiky vymaňují z recese, také roste poptávka po oceli a tím i uhlí. Růst cen těchto komodit, ale i akcií firem, jako je NWR, tak může pokračovat.
Důlní firma se přitom již včerejším skokem stala nejrychleji rostoucí akcií na pražské burze. Letos její akcie posílily o 70 procent. Prvenství si připsaly s růstem o 120 procent i za loňský rok.

„Akcie mají prostor růst. Lepší ceny se odrazí na zisku společnosti, který by podle našich odhadů mohl být za letošek druhý nejvyšší v historii mezi 250 a 300 miliony eur. Vyjednané ceny uhlí byly dokonce lepší než před recesí v roce 2008," říká analytik Komerční banky Josef Němý.

Podle Nováka se v následujících týdnech mohou akcie NWR dostat na 300 korun za jednu. „Jsou totiž stále velmi podceněné oproti konkurenci. A to i přesto, že kvůli působení ve středoevropském regionu by se měly prodávat vůči jiným důlním firmám s určitou slevou," míní Novák.

Jenže před krizí se jedna akcie NWR prodávala dokonce za 620 korun, následně propadly až k 60 korunám za akcii. Dostaly se tak na hodnoty z kterých měly obrovský prostor k růstu. Na druhou stranu však podle většiny brokerů není příliš pravděpodobné, že by se jejich cena v dohledné době vrátila na své předkrizové maximum.

 

15.4.2010, Jan Sochor, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.