RM-SYSTÉM»Události»Vedení Orca naředilo podíly svým odpůrcům

Vedení Orca naředilo podíly svým odpůrcům

13.04.2010 09:59
Developer před valnou hromadou již podruhé navýšil kapitál postup orca zpochybnili akcionáři v čele s firmou Millenius Investments

Zakladatel a šéf developerské společnosti Orco Jean-Francois Ott usilovně bojuje proti nespokojeným akcionářům. Společnost včera uvedla, že v pátek navýšila kapitál o dalších 7,1 milionu eur (zhruba 180 milionů korun). Orco přistoupilo k navýšení kapitálu v krátké době již podruhé - minulý týden společnost vydala privátní akcie za 6,1 milionu eur. Postup Orca včera zpochybnili Ottovi odpůrci.

Vydáním nových akcií se totiž Orco pravděpodobně snaží oslabit vliv investorů sdružených kolem společnosti Millenius Investments, které zastupuje Jean-Pierre Mattei. Právě Mattei usiluje o post generálního ředitele zadluženého developera. O setrvání Otta na postu šéfa Orca by se mělo hlasovat na valné hromadě 26. dubna.

Během obou úpisů akcií přibyly do již tak nepřehledné akcionářské struktury Orca další čtyři aktéři - investiční fondy Alandia Investissements, Neptune Invest, Lansdowne Capital a AXA Investment Managers. Společnost údajně jedná ještě s dalšími investory.

Navyšování kapitálu včera napadl právě Millenius Investments. Tomuto velkému akcionáři Orca se nelíbí, že noví podílníci získali cenné papíry Orca za cenu pěti eur za kus. To je zhruba o třetinu méně, než je jejich současná tržní cena na burze. „Představenstvo Orca vůbec nerespektuje práva akcionářů. Noví členové představenstva musejí být zvoleni co nejdříve, aby konečně byly dodržovány základní principy vedení společnosti," napsal Jean-Pierre Mattei v tiskovém prohlášení.

Mluvčí Orca Petra Zdeňková nicméně popřela, že by se Orco snažilo ovlivnit hlasování na valné hromadě. „Proces navyšování kapitálu trvá již několik měsíců. V žádném případě bychom to nemohli stihnout, pokud bychom chtěli účelově ovlivnit hlasování. Jediným důvodem pro navýšení kapitálu je získání hotovosti," řekla HN Zdeňková. Analytici jsou nicméně jiného názoru. „Částka je příliš malá na to, aby mohla ovlivnit finanční situaci firmy," myslí si Petr Bártek z České spořitelny.

Zda a jak noví akcionáři ovlivní hlasování, ale zatím není jisté. „Očekáváme, že investoři z obou navýšení kapitálu budou podporovat současné představenstvo. Hlasování o odvolání vedení by tak nemělo být úspěšné," myslí si analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal. Podle něj totiž podíl investorů sdružených okolo Millenius Investments klesne po obou privátních emisích z deseti na zhruba osmi procent, zatímco noví akcionáři společně s Ottem budou mít pětinový podíl.

Čistá hodnota aktiv Orca na akcii klesla po navýšení kapitálu o čtyři procenta na 7,6 eura. Na pražské burze včera Orco posílilo o téměř tři procenta na 197 korun za akcii.

 

13.4.2010, Veronika Miškovská, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy