RM-SYSTÉM»Události»Analytici: Orco se emisí akcií brání nepřátelskému převzetí

Analytici: Orco se emisí akcií brání nepřátelskému převzetí

12.04.2010 10:31
Developer Orco na konci minulého týdne oznámil navýšení kapitálu o 6,1 milionu eur. Vydal přes jeden milion nových akcií za cenu 5,61 eura za kus. Zatímco Orco dokládá úpisem schopnost získat hotovost od investorů, analytici mluví o snaze ochránit se před nepřátelským převzetím. „Jako hlavní důvod kapitálového navýšení vidíme snahu zabránit převzetí společnosti ze strany akcionářů okolo Millenius Investment, kteří podle vedení Orka jednají jen v zájmu některých držitelů dluhopisů,“ konstatoval analytik Atlantiku FT Patrik Vyroubal.

Mluvčí Orka Petra Zdeňková ale deníku E15 řekla, že důvodem navýšení kapitálu je přísun hotovosti, která se promítne v dalších aktivitách firmy. „Připravovali jsme to od ledna, takže se současnou aktivitou nových akcionářů to nijak nesouvisí," odmítla spekulace Zdeňková.

Experti Orku vyčítají, že navýšení kapitálu může být pro akcionáře jen potvrzením, že vedení firmy mnohdy činí rozhodnutí nezávisle na jejich vůli. A jako argument uvádějí to, že upisovací cena akcií je výrazně nižší, než byla navrhovaná cena Colony Capital, která chtěla vstoupit do Orka. „Tehdy se hovořilo o ceně sedm eur za akcii, nyní vedení umožní zvýšit kapitál za podstatně nižší než tržní cenu," uvedl analytik Capital Partners Jiří Zendulka.

„Nečekáme, že zpráva o navýšení kapitálu bude mít výrazný dopad na obchodování," uvedl Vyroubal. Pro Orco je nyní podle něj důležité, zda v červnu pařížský obchodní soud schválí restrukturalizační plán, ve kterém je navrženo odložení průměrné doby splatnosti dluhopisů ze tří na osm let, což by mělo vylepšit cash flow společnosti.

 

12.4.2010, Pavel Daniel, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy