RM-SYSTÉM»Události»NWR řeší, zda zavede čtvrtletní kontrakty

NWR řeší, zda zavede čtvrtletní kontrakty

09.04.2010 10:26
Analytici tvrdí, že kratší smlouvy by měly pomoci akciím

Na světových komoditních trzích končí desítky let trvající systém ročních kontraktů. Nadnárodní firmy jako třeba australská BHP Billiton totiž přecházejí ke čtvrtletním smlouvám. Cílem je zvýšit výnosy těžařů, které se pak odrážejí na cenách akcií firem. Podle mínění odborníků by na čtvrtletních kontraktech mohla vydělat i česká společnost NWR, která těží uhlí.

Vedení NWR nyní dokončuje podobu kontraktů na letošní rok. „Ano, uzavírání smluv je skutečně ve finální fázi," řekl deníku E15 finanční ředitel NWR Marek Jelínek. Nechtěl však komentovat, zda by čtvrtletní smlouvy byly pro NWR výhodnější. „Cena energetického uhlí je dojednána na celý rok 2010 ve výši 63 eur za tunu, o cenách koksu a koksovatelného uhlí na další období budeme celý trh informovat v pravý čas," doplnil Jelínek.

Analytik Komerční banky Josef Němý upozorňuje na to, že motivaci ke změně mohou mít obě strany. „Pokud budou ceny uhlí v budoucnu růst, potom je změna stanovování cen na čtvrtletní výhodná pro NWR, pokud by ovšem ceny uhlí klesaly, pak by to bylo výhodnější pro zákazníky," dodal Němý. „Kratší kontrakty by rozhodně přinesly složitější plánování peněžních toků a v případě prudšího poklesu cen komodit by to mohlo přinést i mnohem vyšší náklady," uvedl expert firmy Capital Partners Jiří Zendulka.

Kratší smlouvy by mohly povzbudit akcie NWR na burze. „Krátkodobě je pravděpodobné, že přechod na kvartální kontrakty by pro NWR znamenal vyšší vyjednanou cenu za uhlí, a tedy i možný pozitivní dopad na kurz akcií," myslí si analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka. Prognóza Petra Hlinomaze z BH Securities říká, že bez ohledu na změny kontraktů by letos mohla cena akcií NWR vyšplhat až k hodnotě 300 korun za akcii.

 

9.4.2010, Pavel Daniel, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.