RM-SYSTÉM»Události»ECM začala stavět mrakodrap Epoque

ECM začala stavět mrakodrap Epoque

09.04.2010 09:18
Společnost ECM Real Estate Investments včera začala stavět bytový mrakodrap City Epoque na pražské Pankráci.

A to přesto, že nemá stavební povolení, protože stavební úřad zastavil stavební řízení kvůli nevyjasněným vlastnickým vztahům. „Společnost splnila veškeré zákonné podmínky pro zahájení výstavby," uvedl mluvčí ECM Milan Vodička. Podle něj má firma patřičný dokument, který stavební povolení nahrazuje - certifikát autorizovaného inspektora. „Stavební zákon jasně definuje, za jakých podmínek je možné zahájit stavbu. Vydání certifikátu autorizovaného inspektora pro City Epoque proběhlo zcela podle této procedury, je pravomocné a vykonatelné," dodal Vodička.

Proti tomuto postupu protestují občanská sdružení, kterým se stavba mrakodrapů na Pankráci nelíbí. „Posuzujeme možnost podání stížnosti na příslušného autorizovaného inspektora, který stavbu mrakodrapu umožnil bez vypořádání existujících problémů a rozporů se zákony, a také podání soudní žaloby proti provádění stavby," uvedla mluvčí Arniky Zora Kasiková.

Stavbu 104 metrů vysokého bytového komplexu za dvě miliardy korun přitom ECM zahájila jen pár dní poté, kdy podala na Obvodní soud pro Prahu 4 žalobu na určení, komu pozemky pod mrakodrapem vlastně patří. Jak již před třemi týdny server iHNed.cz uvedl, ECM totiž není jediným vlastníkem pozemku. Ač jej jako celý koupila.

Pozemek pro stavbu sice již před několika lety koupila firma EpoqueLancaster ze skupiny ECM. Až těsně před vydáním stavebního povolení -posledního dokladu potřebného ke stavbě -ale zjistila, že byl jako duplicitní vlastník části uvedené parcely zapsán koncem loňského roku do katastru nemovitostí státní Ústav územního rozvoje. Stavební úřad Prahy 4 proto do vyjasnění vlastnictví stavební řízení pozastavil.

„Vyzvali jsme je k tomu, aby podali určovací žalobu," uvedl ředitel Ústavu Robert Veselý. A EpoqueLancaster žalobu minulé pondělí skutečně podalo.

Jenže je tu ještě jedna nejasná věc: Jak je možné, že ECM staví, když není jasné, komu pozemek patří? A navíc o vlastnictví teprve rozhodne soud? „ECM má souhlas duplicitního vlastníka, že může realizovat výstavbu na dotčeném pozemku," tvrdí mluvčí Vodička.

Ředitel Ústavu územního rozvoje Robert Veselý ale o tom, že by jeho podnik souhlas vydal, neví. „Domnívám se, že jsem žádný takový souhlas nedal. A nevím, že by to udělal někdo jiný z ústavu," řekl serveru iHNed.cz Veselý, ale upozornil, že tuto informaci si u svých kolegů bude moci ověřit stoprocentně až v pátek. ECM pozemek koupila vcelku a o tom, že není jediným vlastníkem, se dozvěděla až koncem loňského roku.

 

9.4.2010, Marek Pokorný, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy