RM-SYSTÉM»Události»Tatra nabírá zpět propuštěné zaměstnance

Tatra nabírá zpět propuštěné zaměstnance

06.04.2010 10:50
Do provozů kopřivnické automobilky Tatra se po Velikonocích vrátí přes sto propuštěných zaměstnanců. Továrna po půl roce opět rozjíždí práci v některých provozech.

Půl roku byl Martin Buzek ze Štramberka na Novojičínsku tak nějak nezaměstnaným.

Byl sice v evidenci Úřadu práce v Kopřivnici a bral podporu ve výši šedesát procent mzdy, ale jeho původní zaměstnavatel, automobilka Tatra, mu doplácela ještě dvacet procent. To aby vydržel do chvíle, až se bude firmě dařit o něco lépe a vezme jej, spolu s dalšími stovkami podobně propuštěných zaměstnanců, zase zpátky.

Teď ta chvíle přišla: v úterý se Martin Buzek a jeho kolegové vracejí na pracovištěmontáže náprav. „Nebylo jednoduché vydržet tak dlouho do práce. Jsme všichni napjatí, co nás čeká, jestli budeme mít dost práce a na jak dlouho to bude," říkáMartin Buzek.

Ředitel kopřivnické automobilky Tatra Ronald Adams je optimistou. Věří, že k tisícovce vozů, které už má na letošní rok továrna vyrobit, přibudou ještě další zakázky a práce bude dost.

Ředitel připouští, že továrna sice ještě bude propouštět, dělníků se to ale týkat nejspíše nebude. „Řešíme ještě úsporymíst v nevýrobním sektoru, tedymezi administrativními a režijními zaměstnanci," říká ředitel Adams v rozhovoru pro MF DNES na straně B3.
Přibližuje také, jaké změny světoznámou automobilku, která kdysi zaměstnávala přes dvacet tisíc lidí a nyní jichmá jen desetinu někdejšího stavu, čekají. Továrna se bude specializovat především na to, v čem je výjimečná, tedy na výrobu náprav a podvozků. Některé provozy čeká uzavření, dceřiné firmy společnosti jsou na prodej.

Ředitelka kopřivnické pobočky úřadu práce Věra Truksová zatím nemá informace o tom, kolik lidí se vrátí z evidence nezaměstnaných zpátky do Tatry. „Pokud to ale bude přes sto lidí, každopádně to vítáme. Velký skok směrem dolů v celkové nezaměstnanosti ve městě to ale zatím nezpůsobí," řekla Věra Truksová.

V Kopřivnici je nyní bez práce bezmála 2 900 lidí. Pokud si tedy sto až dvě stě nezaměstnaných najde opět práci, s místním pracovním trhem to výrazně nepohne. „Ale každé nové pracovní místo je dobré," dodává Věra Truksová. Ostatní zaměstnanci by se měli do Tatry vrátit v dalších týdnech aměsících.

 

6.4.2010, Jaroslav Baďura, Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy