RM-SYSTÉM»Události»Zisk české divize rakouské VIG loni vzrostl o 14 procent

Zisk české divize rakouské VIG loni vzrostl o 14 procent

01.04.2010 09:56
Vedení firmy navrhlo, aby dividenda z loňského zisku dosáhla 0,90 eura na akcii, rok předtím byla dvojnásobná.

České firmy rakouské pojišťovací skupiny VIG - Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny si i v krizi polepšily. Jejich zisk za loňský rok před zdaněním vzrostl o 14,4 procenta na 122,91 milionu eur (asi 3,1 miliardy Kč). Samotná skupina VIG vykázala pokles zisku o 18 procent na 441,25 milionu eur.

Včera zveřejněné výsledky skupiny VIG se příliš neodlišují od předběžných čísel zveřejněných již na konci ledna.

Nově společnost uvedla, že podle návrhu představenstva by dividenda z loňského zisku měla dosáhnout 90 centů na akcii. Rok předtím majitelé akcií získali dvojnásobnou dividendu. Vedle řádné dividendy 1,1 eura vyplácela VIG i mimořádnou dividendu 0,9 eura na akcii.

Všeobecnou stagnaci pojišťovacího trhu skupina VIG v Česku nepocítila. Předepsané pojistné jejích českých firem stouplo skoro o 13 procent na 1,6 miliardy eur. Samotná skupina VIG loni zvýšila předepsané pojistné jen o 1,5 procenta na 8,02 miliardy eur. Krize přišla do Česka se zpožděním a pojišťovnictví podle expertů na aktuální vývoj ekonomiky reaguje až s mírným odstupem. České divize VIG se dokonce podle firmy loni poprvé staly lídrem trhu životního pojištění s podílem 27,4 procenta.

Celý český pojistný trh vloni zaznamenal meziroční nárůst o 2,3 procenta a ani letos se nečeká výraznější oživení. „Dynamičtější růst předpokládáme až v průběhu roku 2011," řekl nedávno výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

 

1.4.2010, Olga Skalková, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy