RM-SYSTÉM»Události»Orco snížilo ztrátu, stále je ale hrozivá

Orco snížilo ztrátu, stále je ale hrozivá

01.04.2010 09:54
Ztráta developerské firmy byla loni 6,6 miliardy korun Podle šéfa pro Česko Vobruby plánuje firma v roce 2011 provozní zisk

Vysoká ztráta, vysoké dluhy, „vzpoura" části akcionářů. Tak by se dala charakterizovat situace v developerské firmě Orco, jejíž akcie drží i stovky drobných českých investorů. Firma včera oznámila, že loni prodělala po přepočtu přes 6,6 miliardy korun. A to není dobrá zpráva i přes to, že ztráta Orca v roce 2008 byla ještě o třetinu vyšší. Ekonomové totiž čekali, že Orco prodělá „jen" kolem 5,7 miliardy.

Zadlužená společnost funguje v režimu ochrany před věřiteli, o kterou požádala loni na jaře. Stále se nemůže dohodnout na splácení s držiteli dluhopisů za 450 milionů eur. Dohromady Orco, kterému patří třeba projekt v Praze Bubnech nebo luxusní byty v Mostecké ulici, dluží 1,55 miliardy eur.

A právě vysoký dluh zvyšuje Orcu ztrátu. „Ztráta je vyšší, než se čekalo hlavně kvůli nárůstu úroků. Podařilo se jim mírně snížit zadlužení a přitom na úrocích platila více. Jinými slovy - úroky, které Orco věřitelům platí, vzrostly," říká analytik České spořitelny Petr Bártek.
Sama firma však situaci nevidí tak černě. Podle šéfa Orca pro Česko Aleše Vobruby je loňská ztráta v souladu s tím, co se předpovídalo. Příští rok chce navíc dosáhnout zisku. „Ano příští rok plánujeme pozitivní casch flow a výsledek běžného hospodaření," řekl Vobruba. To se ale zdaleka ne všem zdá pravděpodobné. Orco se tak včera znovu dostalo pod palbu kritiky skupiny akcionářů kolem největšího podílníka Millenius Investment. Té vadí, že jen na úrocích loni firma zaplatila 86 milionů eur - tedy 2,3 miliardy korun - což výrazně prohloubilo její ztrátu.

„Orco musí okamžitě razantně snížit své zadlužení. V sázce je přežití naší společnosti," uvedl šéf skupiny akcionářů Jean-Pierre Mattei, která kontroluje více než 10 procent firmy a požaduje odvolání vedení v čele se zakladatelem Jeanem-Francoisem Ottem. Na druhou stranu Mattei zatím odmítl sdělit HN, jak konkrétně by měla firma dluhy snížit.

Skupina chce odvolat současné vedení na mimořádné valné hromadě. Ta bude nejpozději za 30 dní. „Žádost o svolání valné hromady jsme obdrželi minulý týden," potvrdil HN Vobruba. Tuto žádost musí podat více než 10 procent akcionářů a firma pak musí valnou hromadu právě do 30 dní svolat. Otta by měl podle „vzbouřenců" nahradit Mattei.

Sám Ott se ale vzdát nehodlá. Do Matteie se opřel na svém blogu. Podle něj mu Mattei vyhlásil válku místo toho, aby se obrátil na představenstvo. Tvrdí také, že ještě před dvěma týdny zastupoval Mattei držitele dluhopisů a teď najednou „kope" za akcionáře. „Některé duše nepřející finančnímu světu již počítají s tím,že se vzdám. To se ovšem pletou," píše Ott.

Podle analytiků však situaci ustát nemusí. „Je velká pravděpodobnost, že nespokojení akcionáři Otta sesadí. Samotné Millenius Investment má přes sedm procent. Podíl dalších velkých akcionářů, kteří předtím stáli za Ottem, přitom zřejmě klesl, " říká Patrick Vyroubal z firmy Atlantik FT. Jeden z největších podílníků fond Prosperita odmítl situaci komentovat.

Akcie firmy včera reagovaly propadem o víc než čtyři procenta na 190 korun za akcii. Jejich další vývoj bude záviset především na tom jak uspěje plán Orca na restrukturalizaci dluhopisů.

Firma navrhuje, aby se dluhopisy se splatností do roku 2014 splácely od nynějška až deset let. Jejich průměrná splatnost by byla osm let. Držitelé dluhopisů se mohou k plánu vyjádřit. Rozhodne však francouzský obchodní soud. Ten může plán schválit, ale může také poslat firmu do likvidace. Plán se proto nelíbí skupině kolem Matteie, která se chce s držiteli dluhopisů dohodnout.

1.4.2010, Jan Sochor, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy