RM-SYSTÉM»Události»Experti věří, že Orco snížilo ztrátu

Experti věří, že Orco snížilo ztrátu

29.03.2010 09:50
Developerská společnost Orco za rok 2009 pravděpodobně sníží ztrátu na 208,13 milionu eur (asi 5,3 miliardy korun) z předloňských 390,56 milionu eur. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK. Orco má výsledky zveřejnit v úterý.

Tržby developera se podle průměru odhadů analytiků loni meziročně snížily o pětinu na 239,69 milionu eur (zhruba 6,1 miliardy korun). V roce 2008 činily výnosy skupiny 299,9 milionu eur.

Orco patří mezi přední developerské společnosti ve střední Evropě. Mezi největší připravované projekty firmy patří výstavba bytového a komerčního komplexu v Praze Bubnech, do kterého chce investovat desítky miliard korun.

Firma se ale současně už rok nachází v režimu soudní ochrany před věřiteli. Dluh developera činí přibližně 1,6 miliardy eur (kolem 41 miliard korun).

Soud v Paříži nedávno ochranu prodloužil o další tři měsíce do 25. června. Orco nyní dokončuje plán své záchrany, který má být věřitelům k dispozici na konci března. Současnému vedení Orka, které řídí jeho zakladatel Jean Francois Ott, se ale ve čtvrtek objevil nový vyzyvatel. Stala se jím lucemburská společnost Millenius Investments, která se s podílem 7,74 procenta dostala do čela akcionářů. Spolu s dalšími menšími podílníky, s nimiž má přes deset procent akcií, nyní žádá svolání valné hromady a odvolání současného vedení.

O odvolání manažerů Orka usilovalo už loni sdružení menšinových akcionářů SOS Orco. Na valné hromadě firmy v červenci 2009 ale získalo sdružení právo zastupovat jen 0,2 procenta akcionářů.

 

29.3.2010, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy