RM-SYSTÉM»Události»Akcionáři Tatry dali celou firmu do zástavy bankám

Akcionáři Tatry dali celou firmu do zástavy bankám

29.03.2010 09:48
Tatra dluží bankám zhruba miliardu korun. Šéf Tatry tvrdí, že nové peníze od bank nepotřebují.

Značku Tatra nebo i plány na limuzínu 603 mají dnes v zástavě česká banka ČSOB a francouzská Calyon. Akcionáři kopřivnické Tatry totiž v pátek schválili, že se celý podnik zastaví oproti již čerpanému úvěru, ve kterém ještě zbývá doplatit zhruba miliardu korun.

„Valná hromada proběhla snadno, 97 procent akcionářů s návrhem souhlasilo," pochvaluje si šéf automobilky Ronald Adams. Změnu si prý vynutily banky, které požadovaly v současné situaci nové smlouvy a větší záruky. Tatra se kvůli krizi propadla do hlubokých ztrát. Dosud měly podle dostupných informací v zástavě budovy, pohledávky a některé obchodní podíly Tatry. V zástavě ale není firma jako celek poprvé. Dostala se do ní již v roce 2006.

Nová zástava podle Adamse neznamená, že by firma čerpala nové úvěry. Naopak předpokládá, že bude splátkami úvěr, který byl původně 1,9 miliardy korun, letos nadále snižovat. „Zaplatili jsme a budeme dál platit všechny naplánované splátky, nikdy jsme se nezpozdili," tvrdí Adams. Ve výroční zprávě za rok 2008 je ale komentář KPMG, která ověřovala účetní uzávěrku, že společnost „nedisponuje dostatečným objemem likvidních aktiv, aby byla schopna zajistit včasnou úhradu závazků".

Tatra zatím nezveřejnila informace o hospodaření za loňský rok. V roce 2008 konsolidovaná ztráta převyšuje 700 milionů korun. Loni automobilce údajně klesly tržby z necelých šesti miliard korun o polovinu. „Samozřejmě pro nás loňský rok bude ztrátový," uvedl Adams.

Pozitivním signálem je, že od prvního dubna začnou dělníci v Tatře opět naplno pracovat. Posledních pět měsíců podnik jede jen na 80 procent. Odstávky trvají už víc než rok. Tatra také propustila 1400 lidí - přes polovinu zaměstnanců. „Nejhorší je za námi, devastující krizi jsme překonali," tvrdí Adams.

Automobilka Tatra patří pod indickou skupinu Vectra, která ve firmě nepřímo vlastní více než třetinu akcií. Druhým nejvýznamnějším akcionářem je s více než čtvrtinovým podílem Adamsův známý, americký podnikatel Sam Xavier Eyde. Téměř pětinu akcií ovládá belgická KBC Private Equity. Samotný Adams má ve firmě desetinový podíl, celý je však zastaven ve prospěch společnosti Patria Finance.

29.3.2010, Roman Šitner, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy