RM-SYSTÉM»Události»ECM oprášila projekt mrakodrapů

ECM oprášila projekt mrakodrapů

25.03.2010 09:48
Developerská firma ECM plánuje investovat 3,5 miliardy korun do výstavby mrakodrapové čtvrti v Praze. Stavět začne již začátkem dubna.

Praha se připojí k městům, které mají vlastní čtvrť mrakodrapů. Developerská firma ECM se totiž chystá navzdory krizi oživit projekt City Pankrác. Během několika dalších měsíců chce investovat do pražské pankrácké pláně přes 3,5 miliardy korun. Lidovým novinám to řekl majitel developerské firmy ECM Milan Janků.

Již začátkem dubna začne výstavba tří nových objektů, City Epoque, City Deco a City Element. ECM tento projekt poprvé představila v roce 2007. Realizace však musela být o několik let posunuta. ECM se kvůli finanční krizi potýkala nejen s rekordní ztrátou (za rok 2008 v přepočtu 2,4 miliardy korun), ale také s protesty různých občanských iniciativ a také mezinárodní organizace UNESCO. Ta ještě před pár lety hrozila, že v případě výstavby mrakodrapů vyškrtne Prahu ze seznamu světového dědictví UNESCO. Argumentovalo tím, že výška budov naruší horizont města, a tím i jeho unikátní ráz.

„Průměrná doba získání územního rozhodnutí na Pankráci byla mezi třemi a čtyřmi lety, což je neobvykle dlouho," popsal problémy v rozhovoru pro LN Janků. V obvyklých případech trvá vydání územního rozhodnutí půl roku až rok.

Ani po získání územního rozhodnutí problémy ECM neskončily. V současnosti developerské firmě hrozí, že bude muset za část řádně zakoupených pozemků na pankrácké pláni znovu zaplatit. Důvodem je chyba v zápisu do katastru.

„Nyní si nepřipouštím, že bychom za ně opět zaplatili. Ale vyloučeno to není," přiznal Janků. Nejasnosti kolem vlastnictví pozemků však zahájení výstavby na Pankráci podle šéfa ECM neohrožují.

Mrakodrap City Epoque, který se s výškou kolem 110 metrů stane po dokončení nejvyšší rezidenční budovou v České republice, nabídne ve svých 26 patrech celkem 125 luxusních bytů. Jejich ceny se pohybují až v řádu desítek milionů korun. City Deco a City Element nabídnou přes 23 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Svojí výškou ostatní budovy přesahovat nebudou. Podle šéfa ECM budou zhruba sedmipodlažní.

 

25.3.2010, Katarína Zgúthová, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy