RM-SYSTÉM»Události»Dluhopisy České spořitelny jsou určeny pro drobné klienty

Dluhopisy České spořitelny jsou určeny pro drobné klienty

25.03.2010 09:43
Česká spořitelna reaguje na větší zájem klientů o investice do dluhopisů Investice se hodí pro klienty, kteří chtějí bezpečně uložit peníze

Spořitelna včera poslala na trh emisi svých desetiletých dluhopisů pro drobné klienty v objemu jedné miliardy korun. Češi si budou moci dluhopisy nakupovat už v objemu od 30 tisíc korun. Každý zájemce si totiž musí koupit minimálně tři kusy za 10 tisíc korun.

Banka tak podle slov své mluvčí Kristýny Havligerové reaguje na zvýšenou poptávku lidí po tomto produktu. „Hlavním důvodem emise je poptávka našich klientů. Je to pro ně zajímavá alternativa. Berou ji často jako doplněk svého portfolia, proto nabízíme nižší minimální vklad," říká Kristýna Havligerová.

Dříve banky nabízely své dluhopisy hlavně velkým investorům, kteří si jich kupovaly obří balíky. Dnes jsou dostupnější i běžným klientům, kteří o tento typ investic mají stále větší zájem. Minimální investice se pohybují v desítkách tisíc.

Zvýšenou poptávku po dluhopisech zaznamenávají další banky, zatím ale žádná z nich oficiálně nepotvrdila plán na ni v nejbližší době reagovat vydáním vlastních dluhopisů.

„Zájem ze strany klientů je větší. Sledujeme situaci na trhu. Jakmile budou vhodné podmínky, vydáme emisi pro běžné klienty," řekl Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank, která naposled dluhopisy vydávala vloni na podzim.

Investice do dluhopisů České spořitelny je vhodná především pro konzervativní klienty, kteří preferují jistotu výnosu a chtějí lepší zhodnocení, než je na některých termínovaných vkladech, peněžních fondech či spořicích účtech.

Banka na svých dluhopisech nabízí pohyblivou sazbu navázanou na sazbu PRIBOR s výplatou každého půl roku. Dnes se na nich tedy dá vydělat 2,08 procenta ročně, ale sazby na trhu klesají. Aktuální úrok vychází jako šestiměsíční PRIBOR navýšený o 0,4 procenta. Díky pohyblivé sazbě se klienti nemusejí bát, že by rostoucí tržní sazby jejich investici znehodnotily. Dluhopisy budou moci klienti kdykoli odprodat.

Investice do dluhopisů nejsou nijak pojištěné, jako je tomu u vkladů a účtů. U spořitelny se jedná o podřízené dluhopisy, které jsou součástí kapitálu banky, a investoři stejně jako akcionáři nesou vyšší riziko v případě, že by se banka dostala do finančních potíží.

To, že banky začnou vydávat dluhopisy pro malé klienty ve velkých objemech, však nelze očekávat. „Banky mají nyní dost peněz, mají z čeho úvěrovat. Dluhopisy vydávat nepotřebují, a pokud to dělají, tak spíš chtějí klientům nabídnout další možnost investic," vysvětluje David Marek ze společnosti Patria Finance.

Hitem na dluhopisovém trhu měly být na začátku letošního roku státní dluhopisy pro občany. Lidé, kteří se do nich chystali svoje úspory investovat, se ale zřejmě jejich vydání jen tak nedočkají. Je totiž víc než pravděpodobné, že do květnových voleb je ministerstvo financí vydat nestihne a emitovat je bude až příští vláda.

Zákon, který má umožnit jejich vydání, byl vrácen do druhého čtení. Poslancům se nelíbilo, že stát slíbil dluhopisy odkoupit kdykoli před jejich splatností jen s velmi nízkým „penále". Podmínky pro dluhopisy tedy zřejmě nebudou tak výhodné, jak se očekávalo. Sněmovna o nich znovu bude jednat nejdříve letos v dubnu.

25.3.2010, Miroslava Jirsová, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.