RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen zahájil navyšování kapitálu

Volkswagen zahájil navyšování kapitálu

24.03.2010 12:41
Úpis nových akcií má trvat do 13. dubna a firmě by měl přinést čtyři miliardy eur na financování převzetí Porsche.

Německý automobilový koncern Volkswagen (VW), jehož součástí je také mladoboleslavská Škoda Auto, zahájil včera plánované navýšení kapitálu, které má přinést peníze na financování převzetí německého výrobce luxusních sportovních vozů Porsche. Volkswagen vydá až 65 milionů nových preferenčních akcií v hodnotě kolem 4,5 miliardy eur (zhruba 115 miliard korun). Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.

Preferenční akcie VW po zprávě oslabily o více než šest procent na zhruba 68,60 eura. Preferenční akcie mají proti kmenovým přednost při vyplácení dividend, ale nejsou s nimi spojena hlasovací práva. Upisování akcií by mělo trvat do 13. dubna.

Akcionáři Volkswagenu již začátkem prosince schválili vydání až 135 milionů nových preferenčních akcií. Finanční ředitel VW Hans Dieter Pötsch tento měsíc uvedl, že navýšení kapitálu by mělo přinést zhruba čtyři miliardy eur.

Největší evropská automobilka Volkswagen koncem loňského roku koupila v Porsche podíl 49,9 procenta za 3,9 miliardy eur (zhruba 100 miliard korun). Porsche by se mělo v roce 2011 stát desátou značkou skupiny Volkswagen.

Společnost Porsche se nejprve pokoušela o převzetí Volkswagenu. V rámci této snahy sice získala ve Volkswagenu 51procentní podíl, ale zároveň se značně zadlužila. Podniky si proto poté vyměnily role, takže se Porsche nakonec stane součástí Volkswagenu.

Čistý zisk Volkswagenu se sice loni meziročně propadl o 80 procent, zůstal ale nad nulou. Koncern vydělal 960 milionů eur (zhruba 25 miliard korun). V porovnání se svými evropskými rivaly tak zůstal Volkswagen premiantem. Italský Fiat, francouzský Renault, skupina PSA Peugeot Citroën i výrobce luxusních mercedesů, německý koncern Daimler, skončily loni v miliardových ztrátách.

Letos chce koncern VW zisk zvýšit a do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem aut na světě.

 

24.3.2010, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy