RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen zažil česko-slovenský propad

Volkswagen zažil česko-slovenský propad

23.03.2010 10:45
Drastický pokles zisků zažívá koncern Volkswagen v České republice a na Slovensku. Tuzemská Škoda Auto loni navzdory vyšším prodejům vydělala o téměř 70 procent méně než před rokem, tahoun slovenské ekonomiky Volkswagen Slovakia dokonce pouhou pětinu předchozího zisku.

Výsledky ovlivnil zejména pokles poptávky způsobený hospodářskou krizí, který nedokázal vyléčit ani velký zájem o auta koncernu v Číně. Například Škoda Auto tam skoro zdvojnásobila odbyt na více než 122 tisíc aut a do Číny zamířilo i 13 procent všech slovenských Volkswagenů.

Navzdory tomu se však zisk slovenské dceřiné společnosti propadl na 57 milionů eur (v přepočtu 1,5 miliardy korun) z 282 milionů eur v roce 2008, zatímco Škoda Auto vydělala 3,46 miliardy korun ve srovnání s téměř jedenácti miliardami o rok dříve. Ještě v roce 2007 vydělala česká automobilka dokonce 16 miliard korun.

Odbyt se nejvíce propadl ve východní Evropě, kde Škoda přišla o polovinu tržeb, naopak německé šrotovné znamenalo v zemi růst o 44 procent.

 

23.3.2010, Lidové noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy