RM-SYSTÉM»Události»Bakala skončil v dozorčí radě OKD

Bakala skončil v dozorčí radě OKD

15.03.2010 10:29
Finančník Zdeněk Bakala, kterého nedávno časopis Forbes zařadil do žebříčku nejbohatších lidí světa, ukončil působení v dozorčí radě OKD. Nahradí ho bývalý kanadský ministr a český emigrant Otto Jelinek.

O Bakalově odchodu z kontrolního orgánu důlní společnosti Ostravsko-karvinské doly (OKD), kterou finančník spoluvlastní prostřednictvím firmy NWR, informovala agentura ČTK. K 18. únoru ho nahradil˙bývalý kanadský ministr Otto Jelinek.

"OKD pro něj (Bakalu) zůstává prioritou, její činnost bude sledovat prostřednictvím kolegů z dozorčí rady," sdělila Bakalova mluvčí Dita Fuchsová. Bakala oznámil členům dozorčí rady OKD svou rezignaci dopisem z 9. února 2010. Dozorčí rada na svém zasedání 18. února Bakalovu rezignaci přijala a následně zvolila za nového člena Jelinka.

Devětašedesátiletý Jelinek působil v letech 1984 až 1988 v Kanadě jako státní ministr pro sport. V následujících letech zastával posty ministra v dalších třech odvětvích. Československo opustil s rodiči v roce 1948 a od té doby žil v Kanadě. Tam byl několikrát zvolen do parlamentu. Založil a vedl několik firem, v 60. letech se stal mistrem světa v krasobruslení. V roce 1994 se vrátil do ČR.

V současné době v OKD pracuje 13 919 vlastních zaměstnanců. V roce 2008 zvýšila černouhelná společnost zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o 75 procent na 16,7 miliardy korun. Výnosy meziročně stouply o 31 procent na 40,2 miliardy korun. Loňský výsledek hospodaření zatím nezveřejnila.

Zdeněk Bakala se narodil v Opavě, v roce 1980 emigroval do Spojených států. Vystudoval mikroekonomii a investiční bankovnictví na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Po návratu do Česka v roce 1991 spoluzaložil investiční společnost Patria Finance. Koncem 90. let svůj podíl prodal belgické KBC Bank. Před šesti lety jím spoluvlastněná firma NWR ovládla OKD.

15.3.2010, Idnes


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.