RM-SYSTÉM»Události»V minulém týdnu výrazně rostly akcie Zentivy a Volkwagenu

V minulém týdnu výrazně rostly akcie Zentivy a Volkwagenu

05.03.2010 18:30
Minulý týden akcie na české burze RM-SYSTÉM většinou mírně rostly. Aktivita obchodníků byla však výrazně podprůměrná. Důvodem je čekání investorů na nějaký výraznější impulz.

Jak ovlivnil oznámený squeeze-out kurz Zentivy?

Největší nárůst kurzu zaznamenaly v uplynulém týdnu akcie Zentivy, které přidaly téměř 13 % a týden uzavřely na ceně 1 112 Kč. Důvodem byl oznámený záměr majoritního vlastníka, který má v úmyslu nuceně vytěsnit zbývající drobné akcionáře Zentivy.
Tímto krokem se uzavře několikaleté působení farmaceutické firmy na české burze. Proces vytěsňování začal již v roce 2008, kdy Sonofi-Aventis učinila nepovinnou nabídku převzetí, ve které zvýšila svůj podíl v Zentivě až nad 99 % majetkových práv. Odkup probíhal za 1 150 Kč a ukončen byl v březnu loňského roku. Akcie byly tehdy vyřazeny z oficiálního trhu jak pražské burzy, tak i české burzy RM-SYSTÉM. Zbývající akcie bylo nadále možné obchodovat už pouze na volném trhu burzy RM-SYSTÉM. Objemy obchodů byly však výrazně nižší než v minulosti a kurz akcie se dlouhou dobu pohyboval kolem 1 000 Kč.
Po ukončení vytěsnění již jednoduše nebude s čím na burze obchodovat a Zentiva bude dalším titulem, který definitivně odejde z kapitálového trhu. Výkupní cena byla stanovena na 1 150 Kč a je tedy totožná s cenou, za kterou před rokem Sanofi-Aventis vykupovala akcie v nepovinné nabídce převzetí, přitom je ale vyšší než v uplynulých měsících. Poslední obchody se Zentivou se na akciovém trhu uskuteční v přespříštím týdnu.

Akcie ArcelorMittal přidávají 3,8 %

Dalším titulem, kde se spekuluje o možnosti vytěsnění minoritních akcionářů je ArcelorMittal Ostrava, jehož akcie v týdnu přidaly 3,8 % a uzavřely na 3 944 Kč. V případě ostravských oceláren však ještě nebyla oznámena cena nuceného výkupu a ani datum.

Po delší době výrazně vzrostly akcie Volkswagenu

Výrazný růst zaznamenaly v minulém týdnu a zejména v pátek akcie Volkswagenu, které se obchodují i v českých korunách na burze RM-SYSTÉM. V týdnu posílily o 6,4 % na 1 839 Kč.
Titulu pomohlo mimo jiné lepší doporučení pro kmenové akcie od Citigroup. Volkswagen se prozatím rovněž vyhnul problémům se spolehlivostí, které provází zejména asijské značky.
Největší evropské automobilce sice v loňském roce propadl zisk o 80 % na 960 mil. EUR, přesto si i nadále drží pozici světového lídra v automobilovém průmyslu. Za loňský rok firma vyrobila 6,29 mil. Vozů, což je o 1 % více než v předešlém roce. Celkové tržby skupiny Volkswagen však poklesly o 8 % a dosáhly výše 105 mld. EUR.
Navržená dividenda za uplynulý rok pro kmenové akcie činí 1,6 EUR / akcie, což je v přepočtu 41 Kč, a hrubý dividendový výnos tak aktuálně dosahuje 2,2 %.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy