RM-SYSTÉM»Události»Pegas postaví linku více než za miliardu

Pegas postaví linku více než za miliardu

05.03.2010 10:56
Navýšení výrobní kapacity nebude mít podle analytiků na akcie firmy výrazný vliv

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens chce postavit novou, již devátou, výrobní linku, do které plánuje investovat až 50 milionů eur, tedy téměř 1,3 miliardy korun. V provozu má být ve druhé polovině roku 2011. U nové linky, která navýší výrobní kapacitu více než o čtvrtinu, by mohlo najít práci 40 až 50 lidí.

Analytici odhadují, že se firma kvůli investici nebude muset zadlužovat, protože je schopna náklady pokrýt ze svých výnosů. Výrobní kapacita se má zvednout více, než se původně čekalo, záměr ale podle odhadů cenu akcií ani tak výrazně nezvedne.

„Rozhodnutí o spuštění linky bylo očekáváno a není pro trh překvapením, kapacita linky je ovšem mírně vyšší, než se odhadovalo, z tohoto pohledu hodnotíme zprávu pozitivně," konstatoval analytik Cyrrusu Ondřej Moravanský. Podle něj by měl Pegas generovat dost výnosů na to, aby si na novou linku nemusel půjčovat, respektive aby nemusel zvyšovat svoje zadlužení.

Experti se shodují v tom, že krátkodobě by akcie firmy na zprávu reagovat neměly. „Dopad na cenu akcie by měl být minimální, trh s tím počítal. Pegas již měl od vlády přislíbeny daňové úlevy," uvedl analytik Komerční banky Josef Němý. Podle něj ale prostor pro růst akcií existuje a nová linka by mohla spustit vzestup jejich ceny. „Nečekal bych ale velmi prudkou reakci," dodal Němý.

Z burzovních statistik agentury Bloomberg vyplývá, že pro akcie Pegasu není navyšování výrobní kapacity tím hlavním hnacím motorem. Při vstupu na burzu v prosinci 2006 Pegas oznámil záměr spuštění linky s pořadovým číslem osm. Od prosince 2006 až do konce února spadla ovšem hodnota akcií společnosti i přes navýšení produkce téměř o 13 procent.

„Navýšení výrobní kapacity je pro Pegas z dlouhodobého pohledu pozitivní, protože firma vidí, že bude schopna prodat nové výrobky," řekl analytik Atlantiku FT Petr Novák. „Zajímavou informací bude komentář k prodejním cenám na rok 2010, což ovlivní pohled trhu na akcie Pegasu," dodal.

„Rizikem pro podnik i akcie zůstává případná nadprodukce v oboru, která by tlačila na pokles cen a snížení marží, výhodou nové linky však je její technologická vyspělost, která umožňuje dodávat pokročilé materiály, u kterých jsou ziskové marže vyšší," doplnil Ondřej Moravanský.

5.3.2010, Pavel Daniel, E15

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy