RM-SYSTÉM»Události»Spořitelna odepsala dvě miliardy z realit

Spořitelna odepsala dvě miliardy z realit

03.03.2010 11:46
Česká spořitelna loni snížila hodnotu nemovitostí, které má v portfoliu, o 84 milionů eur (2,2 miliardy korun). „Jde o přecenění nemovitostí v majetku realitních fondů s ohledem na současný a očekávaný vývoj trhu,“ uvedla mluvčí ČS Kristýna Havligerová. Podle výroční zprávy spořitelna ke konci roku 2008 měla v bilanci realitní projekty za 19,2 miliardy korun. Jejich přeceněním tak hodnota nemovitostí klesla o jedenáct procent.

Havligerová dodala, že přecenění se netýkalo majetku podílového fondu REICO, který investuje peníze drobných investorů a rovněž přeceňoval hodnotu nemovitostí loni počátkem roku, když jejich hodnota klesla z miliardy na 800 milionů korun.

„Jde o investice České spořitelny, jež uskutečňuje prostřednictvím investičních společností na trhu, které investují do realit," vysvětlila mluvčí.

Spořitelna je jedním z největších investorů na českém realitním trhu. Má podíly v uzavřených investičních fondech pro institucionální investory CEE Property Development Portfolio (CPDP) a Czech & Slovak Property Fund. Banka je dle výroční zprávy rovněž investorem v uzavřených realitních fondech The Endurance Fund a Discovery Group Fund.

Fondy, v nichž je spořitelna rovněž správcem, vlastní podíly v řadě nemovitostních projektů jako například SATPO Na Malvazinkách, Sacre Coeur, CPDP Logistic Park či CPDP Jungmannova.

Spořitelna financovala také luxusní bytový projekt Central Park, který její fond CPDP loni kvůli finančním potížím developera ovládl z 99,9 procenta. Z více než pětistovky bytů je prodáno jen několik desítek, projekt stál čtyři miliardy korun. CPDP vlastní také budovu T-Mobilu na Roztylech, Polygon House na Pankráci či Rezidenci Františkánská zahrada. Mateřská Erste Bank ve výsledcích skupiny za loňský rok uvedla, že jednorázový odpis hodnoty nemovitostí České spořitelny negativně ovlivnil provozní zisk celé skupiny.

 

3.3.2010, Tereza Zavadilová, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.