RM-SYSTÉM»Události»Unipetrol se loni propadl do ztráty 840 milionů

Unipetrol se loni propadl do ztráty 840 milionů

26.02.2010 09:46
Kvůli poklesu cen ropy a benzinu klesly tržby Unipetrolu o třetinu Horší výsledky trh očekával, proto akcie jen mírně klesaly.

Pokles tržeb skoro o třetinu, provozní a čistý zisk ve výrazné ztrátě. Poláky ovládaný petrochemický holding Unipetrol nepředvedl za loňský rok podle analytiků povzbudivá čísla. Většinu ze včera zveřejněných údajů ale trh očekával a nekonalo se žádné velké překvapení.

Akcie Unipetrolu na pražské burze včera klesly o 0,74 procenta na 134,50 koruny, propadala se však většina předních titulů. „Všichni čekali, že Unipetrol představí dost negativní výsledky, takže to obchodování zásadně neovlivnilo. Pro Unipetrol to byl opravdu hodně špatný rok, ale dá se očekávat, že letošek bude už o lepších číslech," hodnotí situaci Jan Procházka z makléřské společnosti Cyrrus.

Unipetrol skončil celý rok čistou ztrátou 840 milionů korun, přitom v roce 2008 vydělal 65 milionů čistého. Nepříznivě se vyvíjel i provozní zisk, který se propadl z jedné miliardy na loňskou ztrátu 654 milionů.

Tržby, které meziročně klesly z 98,1 miliardy na loňských 67,4 miliardy Kč, ovlivnil podle představitelů společnosti především pokles cen ropy a kotované ceny rafinerských a petrochemických produktů. Na výsledcích měly podstatný podíl i nízké marže, hlavně v rafinerském oboru.

 

Ztrátovému hospodaření se Unipetrol nevyhnul ani v posledním čtvrtletí loňska. Vykázal ztrátu 262 milionů korun, což je meziroční zlepšení -ve čtvrtém čtvrtletí 2008 ztráta činila 1,2 miliardy Kč.

„Tyto údaje jsou pro nás velmi neuspokojivé, ale podařilo se nám čelit celkové ekonomické situaci v zemi výrazným snížením nákladů," reagoval finanční ředitel Unipetrolu Wojciech Ostrowski. „Je jasné, že před sebou máme ještě těžké časy," přidal se předseda představenstva a generální ředitel Piotr Chelminski.

V oblasti úspory nákladů firma uvádí, že ušetřila více, než kolik plánovala. To platí hlavně pro fixní náklady, ve kterých Unipetrol uspořil přes 800 milionů oproti plánovaným 600 milionům. A platí to i v případě propouštění. Počet zaměstnanců klesl vlivem „personální restrukturalizace" místo plánovaných 328 o 345 na současných 3980.

Velkou chválu sklízí v rámci Unipetrolu už druhým rokem dceřiná Benzina. Maloobchod pohonných hmot v této nejpočetnější tuzemské pumpařské síti vydělal loni na provozním zisku 693 miliónů korun, meziročně o třetinu více. Objem prodeje paliv přitom mírně klesl. Benzina tak v podstatě zůstává jediným ziskovým oborem Unipetrolu. „Celkově si ale myslíme, že výsledky nebudou pro akcie Unipetrolu přílišným impulzem," reagoval analytik Atlantiku FT Petr Novák.

Orlen a OMV si polepšily Na rozdíl od Unipetrolu se ale jeho majoritní vlastník polský koncern PKN Orlen vrátil v loňském posledním čtvrtletí k zisku - částkou 302 milionů zlotých čistého, což jsou v přepočtu zhruba dvě miliardy korun. Ve stejném období roku 2008 přitom Orlen vykázal ztrátu 4,9 miliardy zlotých. K zisku se v uplynulém čtvrtletí vrátil i rakouský koncern OMV.

 

Provozní zisk dosáhl 354 milionů eur, tedy přes devět miliard korun. Rok předtím vykazovala společnost ztrátu 129 milionů eur. Ale i v případě OMV, která na rozdíl od Orlenu vydělává i na těžbě ropy, čekali analytici o něco lepší výsledek. Zisk za celý rok se meziročně propadl o 40 % na 1,41 miliardy eur.

 

26.2.2010, Miroslav Petr, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.