RM-SYSTÉM»Události»NWR: tři měsíce oživení celý rok nezachránily

NWR: tři měsíce oživení celý rok nezachránily

25.02.2010 11:20
Vzestup na konci roku přinesl NWR po třech ztrátách čtvrtletní zisk. V polském dole je podle NWR o polovinu víc uhlí, než se čekalo

Ani oživení na konci loňské roku nedokázalo vytáhnout těžební skupinu NWR, majitelku černouhelných dolů OKD, z červených čísel. Firma skončila loni s celoroční ztrátou 61,6 milionu eur (1,59 miliardy korun), zatímco o rok dříve vytvořila zisk zhruba 8,8 miliardy korun.

V posledních třech měsících se nicméně po předchozích ztrátových čtvrtletích firma přehoupla do mírného zisku 7,5 milionu eur. To překvapilo investory, analytici čekali, že firma zůstane ve ztrátě i na konci roku. Akcie NWR na pražské burze včera reagovaly na výsledky nejprve lehkým posílením. Během dne ale tyto zisky ztratily a nakonec uzavřely na 178 korunách - tedy na stejné hodnotě jako v úterý. Od začátku roku posílily o deset procent.

„Rok 2009 byl rokem dvou odlišných polovin," vysvětluje předseda představenstva NWR Mike Salamon. Zatímco v první polovině roku se obchodování s koksem prakticky zastavilo, ve druhém pololetí se trh rozhýbal. Může za to rostoucí produkce oceli v regionu, k jejíž výrobě je koks nezbytný. Těžba koksovatelného uhlí poklesla meziročně téměř o pětinu, jeho cena se snížila o 36 procent. A cena koksu klesla na polovinu.

NWR tak alespoň trochu nad vodou držela produkce energetického uhlí, které se spaluje v elektrárnách. Těžba sice klesla o čtyři procenta, cena za tunu se ale meziročně zvedla o tři eura na 72 eur. „I na rok 2010 už máme energetické uhlí zcela prodáno, smlouvy jsou uzavírány na celý rok," uvedl Salamon. Průměrná cena za tunu je ale „jen" 63 eur za tunu, což je podle šéfa NWR korekce vysokých cen z loňského roku.

Výhled pro letošní rok je podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka dobrý, společnost se však letos na plnou výrobní kapacitu ještě nedostane.

NWR také včera uvedla, že zásoby uhlí v polském dole Debiensko mohou díky nově nalezeným slojím dosáhnout až 300 milionů tun. Firma dříve udávala odhad vytěžitelných zásob okolo 190 milionů tun. Rozhodnutí o investici v polském dole by podle Salamona mohlo padnout během letošního roku. „Podle šéfa NWR si investice v Debiensku vyžádají 350 až 400 milionů eur. To je výrazně méně, než firma dříve udávala, hovořilo se až o dvojnásobné částce," uvedl analytik Komerční banky Josef Němý.

Skupinu NWR, s jejímiž akciemi se už skoro dva roky obchoduje na pražské, londýnské a varšavské burze, spoluvlastní miliardář Zdeněk Bakala, jemuž patří také společnost Economia, vydavatel HN.

 

25.2.2010, Martin Petříček, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.