RM-SYSTÉM»Události»Orco chce stavět v Praze-Bubnech. I přes své dluhy

Orco chce stavět v Praze-Bubnech. I přes své dluhy

18.02.2010 10:17
Developerská společnost Orco přes problémy s vysokým zadlužením dále připravuje rozsáhlý realitní projekt v Praze-Bubnech. Na místě bývalého nádraží a na přilehlých pozemcích tam má na 27 hektarech vzniknout kancelářský, bytový a obchodní komplex. Nově k projektu zprovoznila internetové stránky. Orco se v současnosti potýká s vysokým zadlužením, od března 2009 se nachází v režimu soudní ochrany před věřiteli.

Součástí plánovaného projektu má být také univerzitní kampus, nemocnice a další občanská vybavenost. Orco již dříve odhadlo výši celkové investice na přibližně 70 miliard korun. Samotná firma předpokládá, že uskutečnění projektu si vyžádá roky. Developer navíc ani nepočítá s tím, že by celé území zvládl zastavět sám. „Orco nemá ambici developovat celé Bubny. To území je veliké a trh bude absorbovat nabídku z tohoto území několik let," řekl ČTK viceprezident Orka Aleš Vobruba. „Pracujeme na konceptu území a na územním plánu. Po jeho schválení půjde celé území rozdělit na určité zájmové zóny, které buď budeme moci rozvíjet sami, nebo je prodat," dodal.

Nedaleko pozemků, na kterých chce Orco stavět, připravuje novou výstavbu také společnost Prominecon Group, ještě do loňského prosince známá jako Navatyp Group. Podle manažera Orka připravují architekti obou firem k celému území společnou studii, jež by měla vzniknout do dvou měsíců.

Důležitý pro rozvoj celého území bude nový územní plán Prahy, který chystá magistrát. Dokument má postihnout rozvoj města v dalších asi 15 letech, platit bude zřejmě od roku 2012. Schválení plánu ale úředníky magistrátu teprve čeká. Mimo jiné se budou muset vypořádat také s více než 8000 podněty, které k němu obdrželi.

Přes velké plány na výstavbu v Bubnech se Orco v současnosti snaží prodat budovu bývalých Elektrických podniků, nacházející se nedaleko bývalého nádraží. Firma nabízí nemovitost Městské části Praha 7 aktuálně za 645 milionů korun, tedy o 40 milionů levněji než před měsícem. Podle zastupitele Ondřeje Mirovského (SZ) by ale celková částka i s rekonstrukcí činila 1,6 miliardy korun, uvedly nedávno Hospodářské noviny. Informovaly také o tom, že nabídku Praze 7 učinila i skupina PPF. Městské části se pokouší prodat za 1,3 miliardy korun kancelářský projekt v Argentinské ulici. Orco na podporu výhodnosti své nabídky tvrdí, že městská část ušetří v případě jeho varianty na dani z přidané hodnoty a navíc prý bude moci získat na část rekonstrukce i dotace.

 

18.2.2010, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy