RM-SYSTÉM»Události»Ostravské hutě mohou vytěsnit malé akcionáře

Ostravské hutě mohou vytěsnit malé akcionáře

17.02.2010 09:54
Obchod mezi největšími tuzemskými hutěmi ArcelorMittal Ostrava (AMO) a nejsilnější českou finanční skupinou PPF byl dokončen.

Téměř čtrnáctiprocentní podíl v hutích, který loni PPF prodala majoritnímu vlastníkovi ArcelorMittal za 6,8 miliardy korun, byl fyzicky převeden ve Středisku cenných papírů. Vyplývá to z vlastnické struktury, kterou AMO zveřejnila na svých internetových stránkách. Akcie byly převedeny 29. ledna.

Skupina ArcelorMittal, kterou ovládá indický miliardář Lakšmí Mittal (foto), tak v ostravských hutích již vlastní 96,4 procenta a může začít s vytěsňováním nepohodlných minoritních akcionářů. K tomu potřebovala ovládat více než 95 procent akcií.

„Obchod s PPF byl ukončen na konci ledna. Jak jsme uvedli již dříve, budeme uvažovat o vykoupení podílu i od minoritních akcionářů," uvedl mluvčí Mittalu Arne Langer pro MF DNES.

„Vytěsnění čekáme každou chvíli," potvrdil jeden z minoritářů Jiří Psota. Malí akcionáři teď vlastní 3,571 procenta akcií AMO a budou hrát o co nejvyšší výkupní cenu. Dá se očekávat, že na obou stranách vzniknou cenové posudky.

Pokud se představy obou stran neprotnou, nejsou vyloučeny ani soudní pře.

Minoritní akcionáři před čtrnácti dny vyhráli první kolo nad ocelářským gigantem, když jim Krajský soud v Ostravě vyhověl a zakázal převést část loni vytvořeného zisku na účet nerozděleného zisku společnosti. Akcionáři tvrdili, že mají nárok na dividendu a firma ji bezdůvodně nevyplácí. S tím souhlasil ostravský soudce Petr Hampel.

 

17.2.2010, Mladá fronta DNES


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy