RM-SYSTÉM»Události»Nejvíc zakázek na silnice dostal Metrostav

Nejvíc zakázek na silnice dostal Metrostav

17.02.2010 09:52
Státní zakázky na stavbu silnic ovládá takzvaná velká čtyřka firem Metrostav, Eurovia, Skanska a Strabag.

Vůbec nejúspěšnější firmou v získávání zakázek je Metrostav. Ředitelství silnic a dálnic se společností v posledních třech letech podepsalo smlouvy v celkové hodnotě téměř 15 miliard korun. Žebříček největších partnerských firem včera prezentoval šéf ředitelství Alfred Brunclík.

Jen o několik desítek milionů méně získala společnost Stavby silnic a železnic, která nyní působí pod názvem Eurovia. Třetí a čtvrté místo obsadily Strabag a Skanska s 13, respektive 11 miliardami korun.

Při bližším pohledu se však ukazuje, že skupiny Eurovia a Strabag jsou v získávání zakázek úspěšnější než Metrostav. Eurovia totiž ovládá čtvrtou firmu v žebříčku, ODS - Dopravní stavby Ostrava, která se může chlubit zakázkami za 4,7 miliardy korun. Sedmé s částkou 3,7 miliardy korun jsou zase Dálniční stavby Praha, které patří pod rakouskou stavební skupinu Strabag SE.

Podle Brunclíka je pořadí logické, neboť velké firmy působí na celém území státu a disponují potřebnými kapacitami - vlastní například obalovny povrchových směsí nebo betonárky. Trh je přesto podle něj pestrý. „I další firmy mají dostatek referencí, aby se v té tabulce objevily. Jejich kapacita může konkurovat velkým firmám."

Jak nedávno napsal server Ekonom. cz, řada firem především u menších zakázek do 20 milionů korun nemá jasnou vlastnickou strukturu. Jsou to společnosti s anonymními akciemi na majitele v listinné podobě. Konkrétně se to podle týdeníku týká třeba společnosti Silnice Group, která získala zakázky za celkem 335 milionů korun.

Ředitelství v roce 2007 podepsalo smlouvy se soukromými firmami za 11 miliard korun, v následujícím roce ovšem přišel boom. Především díky evropským penězům se objem zakázek zvedl na zhruba 75 miliard korun, loni to bylo necelých 16 miliard. Další léta budou podle Brunclíka kvůli krizi a šetření ve státním rozpočtu hubenější.

17.2.2010, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy