RM-SYSTÉM»Události»Orco věří, že vyjde ze soudní ochrany

Orco věří, že vyjde ze soudní ochrany

11.02.2010 10:14
Developerská společnost Orco má tento týden představit administrátorovi, kterého určí pařížský obchodní soud, návrh restrukturalizačního plánu. Ten má už být okomentován majiteli dluhopisů, kteří se k němu vyjádří prostřednictvím zástupce věřitelů.

„Vzhledem k dosavadnímu průběhu jednání však nepředpokládáme, že návrh bude přijat většinou majitelů dluhopisů pozitivně. Soud pak může vzít názor věřitelů na vědomí, nicméně rozhodne zcela nezávisle," předpokládá mluvčí Orka Petra Zdeňková. Podle ní tak zůstávají ve hře o záchranu firmy tři varianty: ukončení soudní ochrany před věřiteli, prodloužení lhůty o dalšího půl roku nebo likvidace firmy. Společnost podle Zdeňkové věří v naplnění první varianty.

Před přílišným optimismem ovšem varují experti na kapitálový trh. Přesto žádný z nich ve svých prognózách likvidaci firmy nepředpokládá. „Přísun nových zpráv o restrukturalizaci vyvolává většinou vyšší volatilitu s tím, jak někteří investoři mohou spekulovat na pozitivní vyřešení záležitosti," konstatoval analytik Atlantiku FT Patrick Vyroubal.

Miroslav Adamkovič z Komerční banky říká, že případné prodloužení soudní ochrany firmě výrazně nepomůže. „Ochranu před věřiteli nelze prodloužit déle než do konce září, a pokud bude zamítnut návrh na prodloužení splatnosti bondů, bude muset management nabídnout věřitelům mnohem lepší podmínky než dosud. Firma by poté mohla být ovládnuta věřiteli. Výměnou by ale Orco mohlo vylepšit svou finanční pozici," dodal Adamkovič. Akciím Orka na burze včera nahrála zpráva, že firmu zatím banky nenutí prodávat nemovitosti, aby z jejich výnosů pokryla své dluhy. „Banky, se kterými jednáme, se chovají partnersky a vždy jsme zatím našli řešení," uvedl viceprezident Orka Aleš Vobruba. Podle některých odhadů se ale Orco nuceným prodejům majetku kvůli snížení zadluženosti přesto nevyhne.

 

11.2.2010, Pavel Daniel, E15

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy