RM-SYSTÉM»Události»Orco prodává, aby mělo na dluhy

Orco prodává, aby mělo na dluhy

11.02.2010 10:07
Developerskou společnost Orco zatím banky nenutí prodávat nemovitosti, aby z jejich výnosů pokryla své dluhy. Jeden z největších developerů ve střední Evropě se přesto pustil do prodejů aktiv, která nepatří do klíčových oblastí podnikání Orka.

Za rok 2009 Orco prodalo nemovitosti v hodnotě kolem 100 milionů eur (zhruba 2,6 miliardy korun).

„Banky, se kterými jednáme, se chovají partnersky a vždy jsme zatím našli řešení," prohlásil včera viceprezident společnosti Aleš Vobruba. „Banky vědí, jaký je trh, jaké jsou možnosti a spíš jdou cestou odložení splatnosti. Není v jejich zájmu, aby zástavy realizovaly silou," dodal viceprezident. Podle některých analytiků jsou ale nucené prodeje nemovitostí právě tím, co firmu možná čeká.

Orco se v současnosti potýká s vysokým zadlužením. Podle informací zveřejněných nedávno na serveru Patria.cz činí v současnosti hodnota dluhu 80 procent z celkové hodnoty společnosti. Vobruba toto číslo nechtěl komentovat, protože Orco prý dosud nemá dokončené přehodnocení svého portfolia za rok 2009. Předpokládá ale, že se příliš neodchýlí od hodnoty 1,8 miliardy eur (kolem 47 miliard korun), kterou firma zveřejnila za první pololetí 2009.

Úvěry určené zvláště na výstavbu bytů se prý společnosti daří z jejich prodejů průběžně splácet. „Na druhou stranu stále roste dluh z obligací, kde se nadále kapitalizují úroky," poznamenal manažer.

Návrh Orka na restrukturalizaci dluhopisů zamítla valná hromada majitelů všech dluhopisů v září 2009. Držitelé dluhopisů se splatností v roce 2010 a 2014 letos v lednu zamítli návrh vedení firmy na přeměnu jejich obligací na akcie. Z důvodu chybějící vyhlídky na restrukturalizaci nakonec sešlo i z kapitálové injekce americké investiční společnosti Colony Capital. Ta investici podmiňovala právě vyřešením dluhopisových dluhů.

Nyní je na rozhodnutí soudu v Paříži, jestli splatnost dluhopisů prodlouží, a to až o deset let. Společnost se od března 2009 nachází v režimu soudní ochrany před věřiteli. V září pařížský soud Orku prodloužil lhůtu do 25. března 2010. „Připravili jsme obchodní plán, založený na prodloužení splatnosti obligací, který umožní Orku ukončit proces ochrany před věřiteli," tvrdí viceprezident. „Soud bude rozhodovat na základě tohoto obchodního plánu a jsme přesvědčeni, že bude akceptován," dodal Vobruba. Pokud ale soud předložený plán nepřijme, může prodloužit ochranu před věřiteli o dalších šest měsíců a poskytnout tak developerovi čas na revizi plánu.

Orco se v současnosti zbavuje nemovitostí, které nepatří do hlavních oblastí zájmů firmy. Mezi strategická aktiva Orka, kterých se prý zbavit nechce, patří například rozvojové území v Praze-Bubnech, kancelářský a bytový soubor GSG v Berlíně nebo logistický komplex Molcom v Moskvě.

11.2.2010, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy