RM-SYSTÉM»Události»NWR zrušila emisi obligací za 700 milionů eur

NWR zrušila emisi obligací za 700 milionů eur

11.02.2010 10:01
Firma zrušila nabídku dluhopisů pouhý týden po oznámení emise Příčinou je zhoršení nálady investorů, kteří se obávají státních dluhů

Negativní vývoj na trhu během uplynulého týdne odradil těžební společnost New World Resources (NWR) od plánovaného vydání dluhopisů. Kvůli nejistotě na trhu plynoucí ze zadlužení Řecka, vysokým státním deficitům dalších zemí a pochybnostem o hodnotě evropských státních dluhopisů odvolala včera firma svou nabídku seniorních zajištěných dluhopisů v hodnotě 700 milionů eur (zhruba 18,25 miliardy korun), se kterou přišla minulý týden.

NWR odložila emisi na neurčito, i přesto, že nabídka vyvolala velký zájem investorů.

„Zájmem investorů jsme byli velice potěšeni, ale pokračující nestabilita na trhu dala jasně najevo, že teď není pro optimální ocenění dluhopisů ta správná chvíle," uvedl v tiskové zprávě finanční ředitel NWR Marek Jelínek.
Dluhopisy firmy NWR, jejíž spolumajitel Zdeněk Bakala je zároveň majoritním vlastníkem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny, měly být splatné v roce 2018 a emise měla proběhnout ve dvou tranších - dolarové a eurové. Ratingová agentura Moody's dluhopisům udělila prozatímní spekulativní rating B1.

„Společnost má splatné dlouhodobé úvěry až v letech 2012 - 2013, a není proto tlačena k vydání dluhopisů. Nyní se očekává lepší výkonnost. Společnost by měla podmínky splatnosti podle všeho dodržovat, a může si proto počkat na uklidnění situace na trhu. Nikdo však nedokáže předpovědět, kdy k tomu dojde," vysvětluje analytik Petr Novák ze společnosti Atlantik FT.

„Kdyby nyní NWR dluhopisy vydala, bylo by to z hlediska nákladů velmi neefektivní. Hodnotím proto její včerejší krok kladně," doplňuje Novák.
Podobný názor zastává i analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka: „NWR chtěla pouze využít pozitivní nálady, která byla na trzích v uplynulých několika měsících. Za poslední týden však došlo kvůli situaci Řecka a obavám ze státních dluhů k tak výraznému obratu na trhu, že firma raději přehodnotila své stanovisko, aby nemusela za peníze získané dluhopisy platit vyšší cenu, než si původně představovala." Hatlapatka odhaduje, že by k emisi mohlo dojít třeba již příští měsíc.

Akcie NWR na pražské burze na včerejší oznámení firmy nijak výrazně nezareagovaly. Slabě poklesly o 0,85 procenta a uzavřely na 176 korunách za akcii. Podle analytiků nebude mít rozhodnutí firmy na vývoj ceny jejích akcií téměř žádný dopad. „Nemyslím si, že se to na ceně akcií NWR projeví negativně. Bude záležet spíše na celkové náladě na trhu," domnívá se Hatlapatka.

Cena akcií NWR od začátku roku značně kolísala, přesto ale až do minulého týdne průběžně rostla. Minulou středu pak NWR uvedla, že chce letos prodat 11 milionů tun uhlí a milion tun koksu. Oznámené ceny uhlí však investory zklamaly. K tomu se přidalo snížení doporučení a cílové ceny pro akcie NWR od Bank of America/Merrill Lynch a opatrné hodnocení ratingové agentury Moody's. Akcie NWR proto začaly prudce padat. V pondělí jejich cena klesla na své letošní minimum 170,5 koruny, což představovalo pokles oproti ceně z minulé středy o 16 procent.

NWR včera také ujistila, že na splatnosti jejích dosavadních dluhopisů a půjček se nic nemění.

 

11.2.2010, Lenka Havlíčková, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.