RM-SYSTÉM»Události»Soud: SOS Orco má zaplatit odškodné 100 tisíc eur

Soud: SOS Orco má zaplatit odškodné 100 tisíc eur

10.02.2010 09:28
Malí akcionáři se proti pokutě za poškození jména společnosti Orco chystají odvolat.

Odškodné sto tisíc eur, tedy přes dva a půl milionu korun, by mělo zaplatit sdružení menšinových akcionářů SOS Orco developerské firmě za to, že poškodilo její jméno. Informovala o tom firma Orco s poukazem na rozhodnutí soudu z 29. ledna.

„My se tomu můžeme jen smát. Navrhli pouze vydání platebního rozkazu, proti čemuž se samozřejmě odvoláme," řekl předseda sdružení Luboš Smrčka. Platební rozkazy vydává soud ve zkráceném řízení bez jednání a pouze na základě dokumentů předložených žalující stranou. Pokud se proti němu žalovaná strana odvolá, musí soud nařídit hlavní líčení.

Spory mezi firmou a akcionáři začaly zhruba před rokem. Tehdy firma odmítla zveřejnit výši ztráty za předchozí rok a požádala o zastavení obchodování s akciemi. Akcie v té době také klesly na třicetinu hodnoty z roku 2007.

Část akcionářů tehdy založila sdružení SOS Orco a začala kritizovat vedení firmy v čele s majoritním akcionářem Jean Francois Ottem a požadovat jeho odstoupení. Na valných hromadách však sdružení neuspělo, protože mělo jen mizivý zlomek akcií.

Podle žaloby způsobili drobní akcionáři svým postupem, především pomlouvačnými články v médiích, firmě značnou škodu. V době, kdy se vedení Orca snažilo o záchranu společnosti a uchování hodnoty pro akcionáře, bylo prý zároveň nuceno vynakládat čas na odvracení neodůvodněných a neprůkazných ataků ze strany Smrčkova sdružení.

Orco loni v březnu požádalo pařížský soud o půlroční soudní ochranu před věřiteli, kterou posléze soud prodloužil o dalšího půl roku do 25. března 2010. Za prvních devět měsíců loňského roku Orco prohloubilo ztrátu na 201 milionů eur, tedy přes pět miliard korun. Za stejné období roku 2008 činila ztráta 29,8 milionu eur. Akcie Orca na pražské burze včera stouply o 1,11 procenta na 172,89 Kč.

 

My se tomu můžeme jen smát. navrhli pouze vydání platebního rozkazu, proti čemuž se samozřejmě odvoláme. luBoš smrčKa Předseda sdružení menšinových akcionářů SOS Orco

 

10.2.2010, Marek Pokorný, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy