RM-SYSTÉM»Události»Plán záchrany Orka je hotov

Plán záchrany Orka je hotov

08.02.2010 10:12
Plán, jak zachránit největší středoevropskou developerskou skupinu Orco, je hotov a již tento týden jej firma předloží pařížskému soudu. „Doufám, že Orco již bude fungovat úspěšně. Soud bude znovu posuzovat situaci a my budeme chtít vystoupit z režimu ochrany před věřiteli,“ řekl deníku E15 Alexis Juan, bývalý generální ředitel Komerční banky, který má nyní jako nezávislý člen představenstva Orka záchranu firmy na starost. V režimu ochrany před věřiteli je Orco již téměř rok.

Orku se podařilo dohodnout se všemi 33 financujícími bankami na odkladu splácení úvěrů a soudu navrhne i řešení problému s dluhopisy splatnými v letech 2010 až 2014. Firma na ně nemá peníze, ale ani po dlouhých jednáních nepřistoupili jejich držitelé na výměnu dluhopisů za akcie. „Splácet úroky firma samozřejmě bude dál, ale jistinu uhradí ve splátkovém kalendáři. První rok jedno procento, druhý až šestý ročně pět procent, deset procent v sedmém roce, 20 v osmém, 25 v devátém a deset v posledním. Celkově až 553 milionů eur včetně kapitalizovaných úroků. V průběhu té doby bude firma schopna implementovat restrukturalizační plán," uvedl Juan.

Nový byznysplán Orka, na kterém někdejší prudce expandující firma postaví svou budoucí existenci, sestává ze čtyř klíčových oblastí: rozprodej majetku neprodukujícího zisk, koncentrace aktivit do Prahy, Berlína, Varšavy a Budapešti, stavba nových projektů pouze na pozemcích, které již Orco vlastní, a koncentrace na hlavní byznys. Tím je developement a investice do nemovitostí. „Projekty je také třeba restrukturalizovat, to znamená najít partnery. To se týká i výstavby v pražských Bubnech, které jsou pro Orco strategickým projektem," dodal Juan.

Podle Juana je rovněž nutné skupinu Orco, která nyní sestává ze 196 firem, reorganizovat a snížit náklady. Zatímco dosud byla firma řízena podle zemí, ve kterých působí, v budoucnu se bude její struktura odvíjet od obchodních aktivit. „Centrála musí mít mnohem větší kontrolu. Dosud byla firma řízena lokálními manažery, centralizace kontroly managementem je tudíž nezbytná," uvedl Juan.

Společnost Orco založil v roce 1991 někdejší obchodník s akciemi Jean-François Ott. Začal skupovat domy na pražských Vinohradech, firma pokračovala i s vlastní výstavbou, poté expandovala do Budapešti, Varšavy a Bratislavy. Ott založil i hotelovou část MaMaison Residences. V roce 2003 Orco získalo zkrachovalou realitní větev IPB, o dva roky později firma spravovala i nemovitosti o ploše 800 tisíc metrů čtverečních v Berlíně.

V roce 2005 si firma došla pro další kapitál na pražskou burzu, titul byl populární, cena akcie vystoupala až na 3700 korun (nyní se obchodují zhruba za 170 korun). V posledních dvou letech má však předlužená firma velké problémy. Akcie společnosti, které vlastnil Ott, zabavily banky. V březnu 2009 se Orco uchýlilo u francouzského soudu do režimu ochrany před věřiteli, kteří se i kvůli finanční krizi začínali intenzivně hlásit o peníze.

Největším projektem firmy je výstavba v pražských Bubnech, kam chtěla firma investovat až 72 miliard korun.

 

8.2.2010, Vladimír Piskáček, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy