RM-SYSTÉM»Události»Důlní firma NWR vydá dluhopisy za 18 miliard

Důlní firma NWR vydá dluhopisy za 18 miliard

04.02.2010 10:35
Majitel černouhelných dolů OKD zveřejnil i průměrné smluvní ceny uhlí a koksu pro letošní rok.

Společnost New World Rersources včera oznámila nabídku zajištěných dluhopisů v hodnotě přibližně 700 milionů eur (asi 18,25 miliardy korun), splatných v roce 2018. Dluhopisy firmy, jejíž spolumajitel Zdeněk Bakala vlastní i vydavatele HN společnost Economia, budou vydány ve dvou tranších, jedné denominované v eurech a druhé v amerických dolarech.

„Čistý výnos z prodeje bude využit k úplnému splacení závazků NWR plynoucích z nadřazených zajištěných půjček a na běžné provozní účely, včetně financování probíhajících obchodních aktivit společnosti NWR," uvedla firma s tím, že se předpokládá vydání ratingu na nabízené dluhopisy agenturami Moody's a Standard and Poor's. Jako společní hlavní manažeři nabídky dluhopisů budou vystupovat společnosti Goldman Sachs International, J. P. Morgan Securities a Morgan Stanley & Co. International.

NWR včera zároveň uvedla, že chce v letošním roce prodat 11 milionů tun uhlí a jeden milion tun koksu.

Firma přitom očekává, že z celkové produkce uhlí bude přibližně 60 procent tvořit koksovatelné uhlí a 40 procent energetické uhlí.

Externí smlouvy na dodávky koksovatelného uhlí sjednané na první čtvrtletí tohoto roku pokrývají nasmlouvané množství 1,5 milionu tun, to je zhruba 23 procent předpokládaného ročního objemu produkce, uvádí NWR. Průměrná smluvní cena pro první čtvrtletí činí 103 eur (2684 korun) za tunu, což je nárůst o 18 procent ve srovnání s loňskou cenou.

Smlouvy na dodávky energetického uhlí pro celý rok 2010pokrývají 100 procent předpokládaného ročního objemu produkce. Průměrná smluvní cena palivového uhlí je pro letošní rok 63 eur (1642 korun) za tunu. Je to o 13 procent méně než loni.

U koksu pokrývají smlouvy na první čtvrtletí objem ve výši 266 000 tun, což je 27 procent předpokládaného objemu roční produkce. Průměrná smluvní cena koksu je 195 eur (5077 korun) za tunu, to je nárůst o 29 procent oproti ceně v minulém roce.

4.2.2010, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.