RM-SYSTÉM»Události»Pojišťovna VIG vyplatí stejnou dividendu

Pojišťovna VIG vyplatí stejnou dividendu

27.01.2010 10:43
Skupina na pojistném v loňském roce vybrala 214 miliard korun, což je nárůst o 1,2 procenta.

Vídeň Akcionáři rakouské pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group (VIG) dostanou z loňského zisku podobnou dividendu jako v minulém roce. Podle vedení společnosti se tak bude pohybovat na úrovni jednoho eura (zhruba 26 korun) na akcii. To znamená, že firma rozdělí mezi své vlastníky necelou třetinu čistého výdělku.

Skupina VIG loni předběžně vytvořila hrubý zisk kolem 440 milionů eur (téměř 11,5 miliardy korun). V meziročním srovnání je to zhruba 19procentní pokles, jejž ale způsobily mimořádné příjmy z prodeje dceřiných společností v roce 2008. Analytici v průměru očekávali, že skupina oznámí výdělek 463 milionů eur (přes 12 miliard korun). Na pojistném loni vybrala 8,2 miliardy eur (214 miliard korun), to je o 1,2 procenta více. „Zveřejněné výsledky hodnotím neutrálně, pojistné i nadále představuje relativně stabilní příjem, který není příliš ovlivňován ekonomickými cykly," uvedl analytik Milan Lávička z Atlantiku FT.

„Pojistné trhy ve střední a východní Evropě projevily větší odolnost vůči krizi, než předpovídaly mnohé prognózy," prohlásil šéf VIG Günter Geyer. Přesto se představenstvo skupiny vzdá bonusů za rok 2009. Pojišťovně se loni podařilo snížit náklady o 60 milionů eur (1,56 miliardy korun), cílem je sto milionů (2,6 miliardy korun). Geyer prohlásil, že VIG chce letos zvýšit čistý zisk o desetinu při jednociferném nárůstu pojistného. Pomoci by měl hlavně další vzestup v zemích střední a východní Evropy, rakouský trh zřejmě čeká stagnace. „Chtěli bychom výrazněji posílit naši pozici v Maďarsku, hledáme tam možnosti dalších akvizic," informoval Geyer.

V Česku, kde VIG vlastní Kooperativu, Českou podnikatelskou pojišťovnu a Pojišťovnu České spořitelny, dosáhlo předepsané pojistné 1,67 miliardy eur (43,59 miliardy korun), což je vzestup skoro o 16 procent. „Všem třem společnostem loni vzrostlo pojistné," konstatoval šéf VIG ČR a Kooperativy Martin Diviš.

 

*********************************************************************************

Zajišťovna měla ziskový rozjezd

Zajišťovna VIG RE, která sídlí v Praze, dosáhla loni v prvním roce své existence obratu 260 milionů eur (6,79 miliardy korun) a hrubého zisku 14 milionů eur (přes 365 milionů korun). „Jsme velmi spokojeni, v přijatém zajistném i v zisku jsme překonali náš odhad o 30 procent," uvedl pro E15 náměstek generálního ředitele VIG Peter Hagen. VIG RE zajišťuje více než 50 pojišťoven skupiny. Letos hodlá nabízet své služby i pojišťovnám vně koncernu, zejména ze střední a východní Evropy.

27.1.2010, Tomáš Kňourek, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy