RM-SYSTÉM»Události»České pojišťovny pod křídly VIG loni slušně rostly

České pojišťovny pod křídly VIG loni slušně rostly

27.01.2010 09:52
Rakouské skupině, která je v Česku dvojkou trhu, loni klesl zisk před zdaněním o 19 procent. Letos čeká zlepšení.

Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG), kterou na českém trhu zastupují Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny, vybrala loni v Česku na pojistném 1,67 miliardy eur - tedy zhruba 43,4 miliardy korun. Meziroční růst o 15,6 procenta byl podle skupiny ovlivněn rovněž tím, že do výsledků je započítána loňská akvizice Pojišťovny České spořitelny.

„Navzdory velmi složité makroekonomické situaci a celkovému ekonomickému poklesu v Česku vykázaly všechny tři pojišťovny VIG ČR růst pojistného," uvedl šéf VIG ČR a zároveň předseda představenstva a generální ředitel Kooperativy Martin Diviš. Celkově je skupina VIG druhou největší pojišťovací skupinou v České republice.

Kooperativa se na výsledcích koncernu VIG za loňský rok podílela předepsaným pojistným 31 miliard korun, což je o jedno procento více než v roce 2008. V neživotním pojištění vykázala předpis 23,2 miliardy koruny, což je přibližně stejný výsledek jako předloni. Nárůst o 3,8 procenta dosáhla v životním pojištění, kde předpis pojistného činil 7,7 miliardy koruny. Kooperativa si upevnila pozici dvojky na českém pojistném trhu.

eská podnikatelská pojišťovna předepsala loni na pojistném 6,2 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 14 procent.

„ČPP již čtvrtým rokem roste výrazně rychleji než domácí pojistný trh, svou dynamiku potvrdila i loni v obtížných podmínkách ekonomické krize," uvedl generální ředitel společnosti Jakub Strnad.

Pojišťovna České spořitelny, která se soustředí na životní pojištění, předepsala loni 6,96 miliardy korun pojistného. To bylo o 280 milionů Kč více než v roce 2008.

Na burze v Praze a ve Vídni kótovaná VIG se sídlem ve Vídni je jedním z předních pojišťovacích koncernů v zemích střední a východní Evropy. Její zisk před zdaněním v loňském roce klesl podle předběžných údajů o 19 procent na 440 milionů eur (11,5 miliardy koruny). Letos však společnost díky očekávanému růstu příjmů z pojistného v oblasti střední a východní Evropy čeká zvýšení zisku o deset procent.

Výsledky zaostaly za odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters. Ti za loňský rok čekali v průměru zisk 475 milionů eur a letos jeho zvýšení na 584 milionů eur. Akcie skupiny v Praze i proto včera klesly o tři procenta,.

Pojišťovna dodala, že na výplatu dividendy poskytne 30 procent z čistého zisku. Neupřesnila však blíže výši dividendy. Za rok 2008 vyplatila dividendu 1,1 eura za akcii plus bonus 0,9 eura, napsala agentura Reuters.

 

VIG v Česku v roce 2009

  • KOOPERATIVA

(předpis pojistného a meziroční změna)

Neživotní 23,2 mld. Kč +0 %

Životní 7,7 mld. Kč +3,8 %
Celkem 31 mld. Kč +1 %

  • ČesKá Podnikatelská pojišťovna

Neživotní 4,51 mld. Kč +12 %
Životní 1,68 mld. Kč +19,9 %
Celkem 6,2 mld. Kč +14 %

  • Pojišťovna České spořitelny*

Celkem 6,96 mld. Kč +4,2 %

* Zaměřuje se na životní pojištění. Na neživotním vybrala 107 milionů

 

27.1.2010, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy