RM-SYSTÉM»Události»Vývoj v Orku nemíří k záchraně

Vývoj v Orku nemíří k záchraně

18.01.2010 10:40
Zákopovou válku připomíná situace okolo realitního developera Orco poté, co valná hromada držitelů dluhopisů odmítla poslední návrh restrukturalizace zadlužení firmy. Experti na kapitálový trh tvrdí, že žádná ze stran, tedy ani vedení podniku, ani majitelé dluhopisů, teď nebudou chtít ze svých pozic ustoupit.

Řešení zadlužení se tak zřejmě odsune až na konec března. Tehdy totiž končí prodloužená ochranná lhůta před věřiteli. Výsledek tahanic o způsob snížení dluhů má už ale nyní výsledky. Cenné papíry Orca po necelých třech týdnech na pražské burze mají stejnou hodnotu, s jakou vstupovaly do roku 2010. Navíc ovšem Orco od poloviny srpna 2009, kdy akcie stály 302 korun za kus, tedy vůbec nejvýše za celý loňský rok, ztratilo k dnešku přes 44 procent. „Akcie Orca jsou velmi volatilní, struktura vlastníků roztříštěná a celková tržní kapitalizace je nízká, i nadále lze očekávat silné krátkodobé výkyvy v obou směrech," hodnotí analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič.

Podle Petra Hlinomaze z BH Securities má developer jen dvě možnosti, jak vybřednout z nejhoršího. „První je získat strategického investora nebo skupinu investorů, kteří navýší základní kapitál. Orco ale také může dosahovat co nejlepších provozních výsledků bez započtení dluhových závazků a může se pokusit prodloužit ochrannou lhůtu o dalších šest měsíců," řekl Hlinomaz.

 

18.1.2010, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy