RM-SYSTÉM»Události»Věřitelé Orka znovu odmítli plán na restrukturalizaci

Věřitelé Orka znovu odmítli plán na restrukturalizaci

14.01.2010 11:44
Držitelé dluhopisů odmítli vyměnit část dluhu za akcie. Vše má teď v rukou pařížský soud.

Držitelé dluhopisů developerské společnosti Orco včera na valné hromadě již podruhé odmítli plán na restrukturalizaci dluhu. Právě kvůli tomu, že firma nestíhala dluhopisy splácet, je Orco již od března loňského roku v režimu ochrany před věřiteli. Orco, které náleží k největším developerům ve střední Evropě a v Praze jí patří třeba IPB Real, navrhovalo, aby si věřitelé část dluhopisů vyměnili za akcie.

Pro ty, co s tímto návrhem nesouhlasili, to po jeho odmítnutí znamená, že o osudu dluhopisů rozhodne soud v Paříži. Právě ten vede režim ochrany před věřiteli, takzvaný saveguarde. Ten pravděpodobně, jak je to v takových případech obvyklé, rozhodne o prodloužení splatnosti dluhopisů až o deset let. Jde o dluhopisy za asi 450 milionů eur se splatnostmi v letech 2010 a 2014.

„Na stole je teď plán, že by se splácení dluhopisů prodloužilo až na deset let. S tím, že budou spláceny progresivně - tudíž nejdřív jen po malých částkách. S tím půjdeme na soud v Paříži, který proces restrukturalizace schvaluje. K tomu nepotřebujeme souhlas držitelů dluhopisů," uvedl před časem šéf Orca pro Česko Aleš Vobruba.

Vlastníci dluhopisů zamítli již první návrh vedení Orka, se kterým manažeři přišli v září 2009.

Kvůli problémům s dohodou o restrukturalizaci dluhu ukončila v prosinci 2009 americká investiční společnost Colony Capital jednání s Orkem o poskytnutí finanční injekce. Vyřešení dluhů bylo hlavní podmínkou firmy Colony pro poskytnutí peněz. Orco prohloubilo za devět měsíců roku 2009 čistou ztrátu na 201 milionů eur z loňských srovnatelných 29,8 milionu eur.

V pátek na firmu podal žalobu jeden z akcionářů - společnost Carilo registrovaná na Britských panenských ostrovech. Vadí jí, že ochranu před věřiteli vede soud v Paříži, přestože je Orco lucemburská firma.

 

14.1.2010, Jan Sochor,Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy