RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen loni dosáhl nového prodejního rekordu

Volkswagen loni dosáhl nového prodejního rekordu

12.01.2010 10:29
Největší evropské automobilce Volkswagen se loni podařilo zvýšit celosvětový prodej meziročně o 1,1 procenta na 6,29 milionu vozidel. Je to nový rekord, oznámila včera společnost na svých webových stránkách.

Nadprůměrně, o 1,4 procenta na více než 684 200 aut, vzrostl globální prodej domácí Škody Auto, která je dcerou koncernu VW. Česká značka si podle koncernové zprávy nadále vedla lépe než celkový trh. „Značka posílila především v Číně a Německu, ale také v Polsku a Francii," uvádí zpráva koncernu.
Volkswagenu loni patřilo 11,4 procenta globálního trhu ve srovnání s 10,3 procenta v roce 2008.

„Koncern minulý rok důrazně pokračoval ve své modelové ofenzivě. Jeho konkurenční pozice se díky rekordnímu výsledku značně posílila," prohlásil na včera zahájeném autosalonu v americkém Detroitu Christian Klingler, viceprezident VW pro prodej a marketing.
Automobilce se dařilo na třech klíčových trzích. V Číně její prodej stoupl o 37 procent na 1,4 milionu aut. Říše středu se tak pro Volkswagen poprvé stala největším odbytištěm. V Německu prodej díky šrotovnému vzrostl o 17,5 procenta na 1,24 milionu. V Brazílii, kde je velkým konkurentem italský Fiat, koncern prodal přes 688 tisíc aut, meziročně o 8,7 procenta více.

Dceřiná firma VW Audi loni zákazníkům dodala skoro 950 tisíc luxusních vozů. Meziroční pokles 5,4 procenta je mírnější, než se původně počítalo.

Letošní rok bude podle vedení VW „velice obtížný". Ale cíl - předstihnout do roku 2018 japonskou Toyotu v objemu prodeje i ziskových maržích - se nemění. „Toyotu ale nesmíme brát na lehkou váhu. Opět se vzpamatuje - stejně jako po předchozích krizích," varoval Klingler.

 

12.1.2010, Václav Lavička, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy