RM-SYSTÉM»Události»Tajemný akcionář zažaloval developera Orco

Tajemný akcionář zažaloval developera Orco

12.01.2010 10:23
Firmě Carilo z Britských panenských ostrovů vadí, že dluhy Orca se řeší u pařížského soudu.

Případ Orco půjde před soud. Jeden z akcionářů - společnost Carilo registrovaná na britských Panenských ostrovech - na developera podala v pátek žalobu u soudu v Lucemburku. Informaci přinesla agentura Bloomberg. Akcionářům vadí, že Orco „obešlo" lucemburské právo, i když právě v Lucembursku je firma registrovaná.
Jenže, když se Orco dostalo do problémů se splácením dluhů, požádala firma o ochranu před věřiteli u soudu v Paříži.

„Orco se tím, že vstoupilo pod ochranu u soudu ve Francii, evidentně snažilo připravit akcionáře o jejich práva," píše se podle Bloombergu v dvacetistránkové žalobě.
Podle firmy Carilo se vedení Orca snažilo utéct za každou cenu lucemburskému právu a vytvořilo tak nejistotu ohledně toho, jaké právo se má v tomto případě používat.

„Management Orco Property Group započal po zhoršení finanční situace společnosti řadu praktik, jejichž legálnost je pochybná s jediným cílem, pokračovat v osobních ziscích z fondů společnosti, ač takové jednání tržní situace společnosti neumožňovala," píše se dále v žalobě.

Orco odmítlo žalobu prozatím komentovat. „My jsme nic neobdrželi, žalobu jsme nečetli. Do té doby se k situaci nebudeme vyjadřovat," sdělila HN mluvčí Orca Petra Zdeňková. Orco požádalo v Paříži o ochranu před věřiteli loni v březnu. V září mu soud období takzvaného „sauvegarde" prodloužil na dalších šest měsíců.

Status Orcu umožňuje získat čas pro zlepšení své finanční situace mimo jiné pozastavením splácení dluhopisů, v nichž dluží asi 450 milionů eur.

Akcie Orca na zprávu nereagovaly a posílily o 0,5 procenta na 179 korun za jednu. To je přibližně stejně jako cena na začátku loňského roku. Kdo stojí za firmou Carilo ani to, jak velký podíl v Orcu má, není známo.

 

12.1.2010, Jan Sochor, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy