RM-SYSTÉM»Události»Dalkia dala za teplárny NWR přes tři miliardy

Dalkia dala za teplárny NWR přes tři miliardy

11.01.2010 12:07
Majitel OKD prodal společnost NWR Energy. Dohoda už je podepsána Dalkia si upevňuje postavení jednoho z lídrů teplárenského trhu

Velké majetkové přesuny v české energetice, odstartované loni největšími hráči v oboru, pokračují i v roce 2010. Na sklonku minulého týdne byl dokončen další dlouho očekávaný velký kontrakt. Francouzskými vlastníky ovládaná teplárenská společnost Dalkia koupila menší teplárenskou firmu NWR Energy. Zaplatí za ni přes tři miliardy korun.
NWR Energy je součástí těžební skupiny NWR, jejíž vlajkovou lodí jsou ostravsko-karvinské doly. Skupinu, jejíž akcie jsou už víc než rok obchodovány na pražské, londýnské a varšavské burze, spoluvlastní miliardář Zdeněk Bakala, jemuž patří také společnost Economia, vydavatel HN.

„Kupní smlouva mezi Dalkií a NWR byla podepsána v pátek večer v Amsterodamu, kde sídlí vedení NWR. Obchod se zúčastněné strany chystají oznámit počátkem tohoto týdne. Cena za NWR Energy převýší tři miliardy," řekl HN o víkendu zdroj detailně informovaný o uzavřené transakci.

Firmy zatím mlčí Zástupci obou zúčastněných společností odmítli tyto informace potvrdit. „Je pravda, že NWR Energy je dlouhodobě na prodej, nemám ale v této chvíli jakoukoliv informaci o tom, že by jednání bylo ukončeno," řekl HN v sobotu odpoledne mluvčí NWR Vladimír Bystrov.

Šéf představenstva společnosti Dalkia Česká republika Zdeněk Duba, který už počátkem prosince médiím potvrdil, že jeho firma má o koupi NWR Energy zájem, v sobotu odmítl o jednání s NWR cokoliv prozradit.

NWR Energy vznikla před časem vložením teplárenských systémů jednotlivých šachet v ostravskokarvinském uhelném revíru do samostatné společnosti. Je nejen výrobcem tepla, ale také elektřiny, provozuje kompresorovny a distribuuje stlačený vzduch. Před dvěma lety byl do ní začleněn i stoprocentní podíl ve společnosti Czech Karbon, jež patří k největším nezávislým obchodníkům s elektřinou na českém trhu.

Celá společnost zaměstnává 340 lidí, teplem zásobuje nejen průmyslové podniky skupiny NWR, ale také další zákazníky v Moravskoslezském regionu včetně 21 tisíc domácností.

Dalkia, jejíž hlavní základna je také v Moravskoslezském kraji, je pro NWR Energy nejbližším obchodním partnerem. Majetkové spojení obou firem je tak pro obě strany výhodné nejen z finančních, ale i z čistě praktických důvodů.
Jen předkrm?

Dalkia před koncem loňského roku získala finanční zdroje na rozsáhlou expanzi, když prodala domácí energetické jedničce ČEZ patnáct procent svých akcií a k tomu dceřinou teplárenskou společnost v Ústí nad Labem. Inkasovala tak přes devět miliard korun.
Koupě společnosti NWR Energy má být jen prvním krokem procesu, z něhož chce Dalkia vyjít jako jeden z nejsilnějších hráčů české energetiky.

Podle dobře informovaných zdrojů z energetických kruhů je hlavním cílem Dalkie ovládnout Pražskou teplárenskou, v níž nyní necelou polovinu akcií kupuje ČEZ od společnosti J&T.

Na převzetí aktiv se firmy dohodly, obchod ale musí ještě posvětit antimonopolní úřad. Zbytek akcií Pražské teplárenské kontrolují německá Energie Baden-Würtenberg a hlavní město Praha.

Získání kontrolního balíku akcií v Pražské teplárenské je pro Dalkii zatím hudbou budoucnosti. Její plán na ovládnutí firmy je součástí složitých majetkových přesunů na české energetické scéně, do nichž je zapojeno více hráčů, z nichž každý má vlastní plány, zájmy a podmínky. Klíčovou otázkou bude, jak se k loni naplánované rošádě v české energetice postaví ČEZ, jehož aktivity, pozici na trhu a chování k ostatním hráčům začal na podzim podrobně zkoumat antimonopolní úřad Evropské komise.

Lidé z ČEZ zatím striktně vylučují, že by zvažovali další transakce s Pražskou teplárenskou.
„Chceme v Pražské teplárenské zůstat dlouhodobě, s prodejem svých akcií dalším subjektům nepočítáme," řekl HN minulý týden šéf ČEZ pro fúze a akvizice Vladimír Schmalz.

 

11.1.2010, Zuzana Kubátová, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.