RM-SYSTÉM»Události»NWR oznamuje dokončení rozsáhlého rekultivačního projektu na severní Moravě

NWR oznamuje dokončení rozsáhlého rekultivačního projektu na severní Moravě

29.12.2009 11:30
New World Resources N.V. („NWR”) oznamuje, že její dceřiná společnost OKD v minulých dnech úspěšně dokončila technickou rekultivaci jedné z největších ploch zasažených historickou těžbou uhlí v blízkosti města Karviná v severovýchodním cípu České republiky. Lokalita označovaná jako “Darkovské moře” představuje největší rekultivační projekt na Moravě.

Plocha o rozloze 145 hektarů byla kompletně sanována a nově modelována tak, aby úroveň terénu reflektovala propady způsobené těžbou v minulosti. Nyní bude následovat pětiletá biologická rekultivace, během níž se na očištěné území vrátí stromy a další flóra a fauna. Velkou část území tvoří nově vzniklá vodní plocha. Právě kolem ní v budoucnu vznikne rekreační areál pro obyvatele Ostravy a okolí, který nabídne využití pro různé vodní sporty a další volnočasové aktivity.

 

Darkovské moře je ze všech několika desítek rekultivačních projektů, které OKD v regionu provádí, tím nejsledovanějším. Leží v těsné blízkosti osídlených oblastí, na okraji města Karviné. Už nyní se sem vracejí vzácné druhy ryb či ptáků, pro které je velká vodní plocha skvělým útočištěm. Rozsáhlé plochy zeleně také lákají turisty, cyklisty či rybáře z širokého okolí.

 

„Oblasti, ve kterých byla ukončena těžba uhlí, chceme postupně vracet zpátky přírodě i lidem. Projekt Darkovského moře je ukázkou toho, jak by měla rekultivace míst poznamenaných těžbou vypadat. Lidé se sem sami vracejí a to je důkazem, že se nám tato práce daří," řekl Radim Tabášek, ředitel pro rekultivace společnosti OKD.

 

Poznámky pro editory:

New World Resources N.V.

New World Resources je jediným vlastníkem společnosti OKD, a. s., největší černouhelné těžební společnosti v ČR a jednoho z největších producentů ve střední Evropě z hlediska výnosů a objemu produkce. Společnost dodala v roce 2008 svým zákazníkům v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Polsku, Maďarsku a Německu přibližně 12,7 milionů tun uhlí, z nichž přes 7,4 milionu tun tvořilo koksovatelné uhlí pro zákazníky v ocelářském průmyslu.

 

Pro další informace se prosím obraťte na:

New World Resources N.V.
Petra Mašínová
ředitelka korporátní komunikace
Tel: +420 225 282 163
E-mail: petra.masinova@okd.cz

Bison & Rose
Vladimír Bystrov
Tel.: +420 777 130 788
Email: vladimir.bystrov@bisonrose.cz

Webové stránky: www.newworldresources.eu

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.