RM-SYSTÉM»Události»Microsoft se vyhne pokutě, Brusel přijal jeho návrh

Microsoft se vyhne pokutě, Brusel přijal jeho návrh

17.12.2009 10:36
Rozhodnutím Evropské komise končí deset let starý spor kvůli porušení antimonopolních pravidel.

Evropská komise včera přijala nabídku Microsoftu, která má umožnit spotřebitelům v Evropě užívat i jiný internetový prohlížeč. Americká společnost se tak vyhne citelné pokutě. Novináře o tom informovala EK. Uživatelé operačního systému Windows si tak při jeho instalaci budou moci nejspíš zvolit, který internetový prohlížeč chtějí využívat. Rozhodnutí Evropské komise by mělo ukončit deset let starý spor amerického softwarového gigantu s EK kvůli porušení antimonopolních pravidel.

Microsoft již kvůli porušování antimonopolních pravidel zaplatil pokuty ve výši 1,68 miliardy eur (43,1 miliardy Kč).

Současný návrh Microsoftu však není jeho prvním. Jde o jeho vylepšenou verzi z října poté, co si konkurence stěžovala, že původní návrh zveřejněný v říjnu nebude účinný. Mezi konkurenty patří třeba Google nebo norský výrobce prohlížečů pro mobilní internet Opera Software ASA.

Evropská komise už dříve Microsoft obvinila z monopolizace trhu internetových prohlížečů. Vadí jí, že firma svůj prohlížeč Internet Explorer přidává jako součást svého operačního systému, takže spotřebitelé nemají důvod hledat jiný prohlížeč od jiného výrobce. Operační systém Windows je nainstalovaný na většině počítačů, takže většina lidí automaticky používá Internet Explorer.

Microsoft původně na vyšetřování komise odpověděl návrhem, podle něhož by ve svém klíčovém produktu žádný prohlížeč nenabízel. S tím komise ovšem nesouhlasila, a společnost tak přišla s nabídkou instalovat do operačního systému přímý přístup k jednomu ze dvanácti prohlížečů, který si uživatel vybere.

 

17.12.2009, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy