RM-SYSTÉM»Události»Exxon koupí za 41 miliard dolarů těžaře plynu XTO Energy

Exxon koupí za 41 miliard dolarů těžaře plynu XTO Energy

15.12.2009 10:31
XTO má na svých amerických nalezištích k dispozici celkem 1,27 bilionu krychlových metrů zemního plynu.

Ropný koncern Exxon Mobil se dohodl na koupi jednoho z předních amerických producentů zemního plynu XTO Energy za 41 miliard dolarů (zhruba 721 miliard korun). Včerejším oznámením akvizice se tak největší světová ropná společnost s veřejně obchodovanými akciemi dostává do popředí odvětví těžby zemního plynu v Severní Americe, které prodělává rychlý rozvoj.

XTO je v Americe jedním z hlavních těžařů plynu z nekonvenčních nalezišť, zejména z břidlicových hornin. Tyto zásoby se stávají novými ohromnými zdroji pro Spojené státy, které jsou největším spotřebitelem energie na světě. XTO uvádí, že má ve svých nalezištích k dispozici celkem 1,27 bilionu krychlových metrů zemního plynu.

Transakce bude financována akciemi a zahrnuje převzetí dluhu XTO v sumě 10 miliard dolarů. Exxon dá za každou akcii XTO 0,7098 své akcie, což představuje proti páteční závěrečné tržní ceně akcií XTO prémii kolem 25 procent.

Exxon minulý týden ve svém pravidelném celoročního výhledu poptávky po energiích uvedl, že počítá s dalším růstem dodávek zemního plynu, a to hlavně ve Spojených státech. Poptávka se tam bude podle Exxonu do roku 2030 uspokojovat z více než 50 procent právě z nekonvenčních zdrojů.

Ceny zemního plynu v USA i jinde ve světě zůstávají od loňska na velmi nízké úrovni, protože zásoby suroviny se dostaly na rekordní maxima, i když s nástupem zimy se ceny plynu začaly zvyšovat. Analytici se domnívají, že koupě XTO by se mohla stát v odvětví těžby plynu začátkem vlny podobných akvizicí, v nichž by si velké a bohaté společnosti posilovaly pozice v odvětví nákupem menších hráčů.

Před několika dny Exxon spolu se svými australskými a japonskými partnery schválil projekt produkce zkapalněného zemního plynu (LNG) na Papui-Nové Guineji za 15 miliard dolarů (přes 260 miliard korun). Výstavba nového závodu má začít příští rok a plyn by měl začít dodávat odběratelům v roce 2014. Mezi zákazníky projektu jsou japonské společnosti Toyko Electric Power a Osaka Gas, tchajwanská CPC a čínský koncern Sinopec.

 

15.12.2009, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy