RM-SYSTÉM»Události»Nízké objemy na burze pokračují. V popředí zájmu zůstávají akcie Volkswagenu.

Nízké objemy na burze pokračují. V popředí zájmu zůstávají akcie Volkswagenu.

11.12.2009 17:40
Obchodování s akciemi na české burze ovlivňovaly v uplynulém týdnu spíše zahraniční zprávy týkající se amerických makroekonomických dat a zvláště negativní vývoj v Řecku, které přišlo o svůj rating,

Nízké objemy na burze pokračují

Pro současné období zůstává specifická především nízká likvidita trhu. Objemy obchodů jsou v těchto dnech opravdu minimální. Není to výsadou pouze české burzy, ale obdobná situace je i v zahraničí. Slabá aktivita investorů má několik důvodů.
Jedním z nich je trend trhu, který jde, jak se říká, „do strany", což je pro obchodníky nejhorší možná varianta. Letos akcie silně rostly od začátku března až do konce července, od té doby se však nic zásadního nestalo, indexy zůstávají na svých hodnotách a většina investorů čeká, co se stane.
Dalším důvodem nízké aktivity investorů je předvánoční období, pro které jsou nízké objemy typické. Výrazné zlepšení situace se tedy dá očekávat až v novém roce.

Akcie Volkswagenu přidávají 2,2 %

Jednou z mála společností, o které se v současné době neustále objevují nové zajímavé zprávy, je titul Volkswagen, který se rovněž obchoduje v českých korunách na burze RM-SYSTÉM.
Tato největší evropská automobilka v týdnu oznámila nákup 49,9 % akcií Porsche za 3,9 mld. EUR. Investici chce financovat vydáním až 135 milionů nových preferenčních akcií. Porsche se tak v roce 2011 stane desátou značkou skupiny Volkswagen, do které patří i třeba Škoda Auto.
Většina automobilek se v současné době soustředí na rychle rostoucí trhy především v Asii a Jižní Americe. Z tohoto důvodu Volkswagen převezme za 2,5 mld. USD 20 % akcií japonské automobilky Suzuki Motor, která se soustřeďuje především na výrobu malých ekonomických aut, se kterými slaví úspěch především v Indii a Indonésii.
Posílit pozici chce Volkswagen rovněž na brazilském trhu. Investicí 2 mld. EUR má v plánu zvýšit výrobu v Brazílii na 1 mil. vozů ročně.
Kurz kmenových akcií, které se obchodují na burze RM-SYSTÉM, vzrostl v týdnu o 2,16 % na 2 190 Kč.

Nejlépe se v týdnu dařilo akciím Intel, které vzrostly o více než 4,3 % na 354 Kč. Naopak nejhůře dopadly akcie Orco. S poklesem o 6,27 % uzavřely na hodnotě 178 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy