RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen Group kupuje pětinový podíl v Suzuki

Volkswagen Group kupuje pětinový podíl v Suzuki

10.12.2009 09:45
Německá automobilka chce v Asii konkurovat Toyotě a aspiruje na post největšího světového výrobce.

Předseda dozorčí rady Volkswagen Group Ferdinand Piëch si mne ruce. Německé automobilce se podařil druhý úspěšný obchod během jediného týdne. Portfolio firmy se nejprve rozrostlo o 49,9procentní podíl ve výrobci sportovních vozů Porsche, za nějž VW zaplatil 3,9 miliardy eur. Nyní za 2,5 miliardy dolarů získá 19,9procentní podíl v japonské Suzuki. Až polovinu peněz od Volkswagenu pak podle dohody Suzuki investuje zpět do nákupu akcií VW. Kapitálově provázané firmy budou snáze konkurovat v Asii kralující Toyotě.

„Ve smyslu produktového portfolia, světové distribuce a výrobních kapacit se Volkswagen a Suzuki ideálně doplňují," píše se v oficiálním prohlášení německého výrobce. Volkswagenu se bude japonské know-how hodit. Suzuki je světovým lídrem v oblasti malých vozů a Volkswagenu pomůže i s plánovanou výrobou hybridních vozů.

Podobná kapitálová aliance funguje v automobilovém průmyslu mezi francouzským Renaultem a japonským Nissanem. Analytici v tomto případě odhadují, že časem dojde k úplnému sloučení značek, přestože ředitel japonského výrobce, téměř osmdesátiletý Osamo Suzuki, to popírá: „Nechci aby došlo k nedorozumění: Suzuki se nestává dvanáctou značkou Volkswagenu," reagoval na otázku, zda společnost v budoucnu dostane německého ředitele.

Volkswagen, který v minulém roce celosvětově prodal 6,3 milionu vozů, má zavedenou pozici v Číně. Díky Suzuki se mu podaří proniknout i do Indie. Dohromady pak obě automobilky prodají o 800 tisíc vozů víc než Toyota. Výrobce z Wolfsburgu tak má našlápnuto ve svém plánu stát se do roku 2018 největším světovým hráčem mezi automobilkami. „Jde o jasný krok směrem k souboji s Toyotou," komentoval obchod pro agenturu Bloomberg analytik Christoph Stuermer. Vzájemné držení akcií je podle něj „velmi moudrá volba", protože dovoluje Suzuki „zachovat si tvář" a zároveň otevřít Volkswagenu dveře do Asie.

Volkswagen za prvních deset měsíců letošního roku navzdory světové hospodářské krizi zvýšil prodej o 0,6 procenta na 5,32 milionu vozů.

10.12.2009, Vendula Krumpholcová, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy