RM-SYSTÉM»Události»VW chce převzít 20 procent v Suzuki, tvrdí agentura

VW chce převzít 20 procent v Suzuki, tvrdí agentura

09.12.2009 10:00
Zdroje Reuters blízké jednání tvrdí, že oficiální oznámení by mohlo přijít již tento týden.

Německá automobilka Volkswagen hodlá v brzké době představit plány na převzetí až 20procentního podílu v japonské firmě Suzuki Motor. Agentuře Reuters to včera řekly tři zdroje obeznámené s jednáním.

Hodnota pětinového podílu v Suzuki se v současnosti pohybuje kolem 250 miliard jenů.

„Oznámení by mohlo přijít již tento týden," uvedl jeden ze zdrojů. „Toto je první krok," dodal. Upozornil, že podíl Volkswagenu v Suzuki by mohl snadno stoupnout na kontrolní úroveň přesahující jednu třetinu.

Největší evropská automobilka Volkswagen již tento týden koupila podíl 49,9 procenta ve výrobci sportovních vozů Porsche AG za 3,9 miliardy eur (zhruba 100 miliard Kč). Porsche by se mělo v roce 2011 stát desátou značkou skupiny Volkswagen, do které patří také Škoda Auto.

Automobilka Volkswagen za prvních deset měsíců letošního roku navzdory světové hospodářské krizi zvýšila prodej o 0,6 procenta na 5,32 milionu vozů. Čistý zisk společnosti se nicméně ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 86 procent na 172 milionů eur. Tržby klesly o více než deset procent na 26 miliard eur.

Provozní zisk automobilky Suzuki se ve druhém finančním čtvrtletí končícím v září meziročně snížil o sedm procent na 25 miliard jenů. Firma však minulý měsíc zečtyřnásobila odhad celoročního provozního zisku díky růstu prodeje na klíčovém indickém trhu.

 

9.12.2009, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy