RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen už ovládá téměř polovinu firmy Porsche

Volkswagen už ovládá téměř polovinu firmy Porsche

08.12.2009 09:58
Skoro polovina firmy Porsche, známého výrobce luxusních sportovních vozů, patří od včerejška největší evropské automobilce Volkswagen. Ta sdělila, že za 49,9 procenta akcií rodinné firmy ze Stuttgartu zaplatila 3,6 miliardy eur.

Jak informuje server Spiegel Online, byl tak učiněn první krok ke sloučení obou automobilek, které by mělo být dokončeno v roce 2011. Porsche se stává desátou značkou koncernu VW, kam patří i česká Škoda Auto.

„Porsche ideálně doplňuje naše portfolio značek," uvedl Volkswagen v prohlášení. Tomu se v dohledné době rýsuje další „terč" koupě - rakouská obchodní firma Porsche Holding Salzburg. Kompletní sloučení by tak mělo Volkswagen přijít na skoro 16 miliard eur.

Společnosti Volkswagen a Porsche schválily dohodu o spojení letos v srpnu. Dozorčí rady poté minulý měsíc dohodly podmínky upravující podrobnosti fúze. „V průběhu roku 2011 bude dokončena integrovaná automobilová skupina," uvedl včera Volkswagen. Potvrdil rovněž, že spojení by mělo vést k růstu provozního zisku koncernu o 700 milionů eur ročně.

Akcionáři Volkswagenu minulý týden na mimořádné valné hromadě schválili emisi až 135 milionů nových preferenčních akcií. Ze získaných peněz by mělo být financováno převzetí Porsche. Hodnota emise by podle současného kurzu preferenčních akcií VW mohla činit zhruba osm miliard eur.

Dohoda o spojení automobilek ukončila čtyři roky trvající nesváry mezi vedením obou podniků. Mnohem menší Porsche měl původně zálusk na ovládnutí Volkswagenu. Kvůli tomu nadělal dluhy odhadované za 10 miliard eur. Následně se karta obrátila.

Z akvizičního „lovce" se přes noc stala „kořist". Neúspěšný souboj s Volkswagenem stál křeslo Wendelina Wiedekinga, dlouholetého šéfa Porsche.

 

8.12.2009, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy