RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen chce již příští týden převzít téměř polovinu Porsche

Volkswagen chce již příští týden převzít téměř polovinu Porsche

04.12.2009 10:59
VW zaplatí za podíl v Porsche 3,9 miliardy eur. Peníze získá vydáním až 135 milionů nových prioritních akcií.

Největší evropská automobilka Volkswagen, vlastník mladoboleslavské Škody Auto, dokončí zřejmě už příští týden první fázi plánované integrace se zadluženým koncernem Porsche SE. Řekl to včera generální ředitel Volkswagenu Martin Winterkorn. Volkswagen by měl koupit 49,9 procenta ziskové součásti Porsche AG, která vyrábí luxusní sportovní vozy. Spojení obou automobilek pak má být dokončeno v roce 2011, kdy by mělo Porsche zcela splynout s VW a stát se jeho desátou značkou.

„Volkswagen je už nyní v odvětví výroby automobilů nejúspěšnější skupinou se zaměřením na více značek. Spolu s Porsche teď ještě rychleji zdoláme další překážku na cestě vzhůru," uvedl Winterkorn.

Na včerejší mimořádné valné hromadě VW požádal Winterkorn držitele prioritních akcií, aby firmě pomohli financovat nákup podílu v Porsche. Na něj VW potřebuje zhruba 3,9 miliardy eur (přes 101 miliard korun).

Mluvčí koncernu Peik von Bestenbostel v noci na dnešek agentuře Bloomberg potvrdil, že akcionáři Winterkornově žádosti vyhověli a schválili vydání až 135 milionů nových prioritních akcií. Ty mají proti akciím kmenovým přednost při vyplácení dividend, ale nejsou s nimi spojena hlasovací práva. Podle jejich současné ceny by hodnota emise mohla činit až osm miliard eur (přes 200 miliard korun). VW chce tímto způsobem zvýšit tržby a zisk, aby předstihla světového lídra trhu, japonskou Toyotu.

Winterkorn zároveň upozornil, že rok 2010 bude pro automobilový sektor velmi obtížný. Ve většině zemí totiž odeznívá příznivý vliv šrotovného, které podpořilo hlavně prodej menších vozů. Šéf VW nicméně věří, že jeho automobilka by mohla předstihnout Toyotu do roku 2018. V příštích třech letech proto hodlá společnost investovat do svého rozvoje 25,8 miliardy eur (přes 450 miliard korun).

V minulosti se Porsche snažilo převzít Volkswagen. V rámci této snahy sice získalo v majiteli Škody Auto 51procentní podíl, zároveň ale prohloubilo svůj dluh na více než deset miliard eur. Role kupujícího a prodávajícího se proto otočily.

Na nutnost konsolidace v automobilovém sektoru včera upozornila také francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën. Ta potvrdila, že jedná o posílení spolupráce se svým japonským partnerem Mitsubishi, a nevyloučila, že jednání povedou ke kapitálovému propojení.

 

4.12.2009, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy