RM-SYSTÉM»Události»Orco hraje o čas. Čeká, až bude lépe

Orco hraje o čas. Čeká, až bude lépe

03.12.2009 10:47
Ve druhém čtvrtletí příštího roku by zadlužená developerská společnost Orco mohla zase normálně fungovat. Tvrdí to ředitel její české části zastoupení Aleš Vobruba. Ten HN sdělil, že v tomto termínu by měl být dokončen plán na restrukturalizaci dluhu, který jeho firma nestíhá splácet.

Orco v březnu požádalo o ochranu před věřiteli. Tento režim si nechalo v září prodloužit na dalších šest měsíců. Je tak pravděpodobné ještě jedno prodloužení ochranné lhůty. Firma teď totiž hraje hlavně o čas.

Protože se s držiteli dluhopisů nedohodla na restrukturalizaci splatnosti dluhopisů za 450 milionů eur, padla její dohoda se strategickým americkým investorem až o 80milionové injekci. Nyní v úvahu přichází varianta, že „ochranný" soud prostě rozhodne o prodloužení splatnosti dluhopisů až na deset let, s tím, že Orco nejprve bude platit méně a potom se částky budou zvyšovat. K tomu už souhlas držitelů dluhopisů nepotřebuje.

Věřitelé si mohou ještě vybrat jednu variantu. Převést v budoucnu část svých dluhopisů na akcie. Otázkou však je, kolik jich na tento plán kývne. Právě toto řešení již většina z nich v září odmítla.

„Prodloužení splatnosti dluhů Orcu vyhovuje. Když nemusí splácet dluhopisy, aktuálně peníze potřebuje jen na dokončování projektů. S tím může počkat," říká analytik Karel Potměšil ze společnosti Cyrrus, který vývoj ve společnosti dlouhodobě sleduje.

Šéf a zakladatel společnosti JeanFrançois Ott tak sází na to, že v druhé polovině příštího roku se zlepší situace na realitním trhu. Firma potom bude moci další prostředky získat prodejem budov a snazším přístupem k úvěrům.

Prodávat projekty se totiž Orcu v současné době příliš nechce. Kvůli nízkým cenám firma upustila od původního plánu prodat deset procent portfolia ročně.

I pokud se však firmě nebezpečné období podaří přežít, bude pošramocena její kredibilita. „Firma bude v budoucnu spíše financovat konkrétní projekty pomocí úvěrů než novou emisí dluhopisů. Do nich by se investoři nijak nehrnuli," myslí si Potměšil. Velmi rozkolísané tak budou i její akcie.

Ty od začátku loňského roku nejprve klesly z 2160 korun za jednu až na 89 v únoru. Teď stojí 190 Kč. Obchoduje se však s nimi ve velmi malých objemech a zůstávají na okraji zájmu investorů. Jejich cena se prudce hýbe podle toho, jaké zprávy Orco oznámí.

Firma prodělala letos zatím 5,2 miliardy Kč. Do budoucna se rozhodla soustředit na klíčové projekty v Praze a dalších zemích střední Evropy. V Česku k nim patří hlavně projekt v pražských Bubnech, který podle původních plánů měl stát až 70 miliard Kč. S výstavbou se však zřejmě nezačne dříve než v roce 2011.

 

3.12.2009, Jan Sochor, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy